clanok

Objasnenie vraždy Františka Gauliedera môžu prekaziť konšpiračné teórie

27.03.2017  I  20:45

Domáce komentáre

Rodina Františka Gauliedera má zvrchované právo dozvedieť sa pravdu o smrti ich milovaného. Objasneniu prípadu bráni hystéria, vyvolávaná sprisahaneckými teóriami politikov a novinárov.

Prečo obmedzovanie osobnej slobody

Polícia začala vyšetrovať prípad Františka Gauliedera ako trestný čin obmedzovania osobnej slobody z praktických dôvodov. Nie preto, aby si politici a novinári začali vymýšľať konšpiračné teórie. Od piatku popoludnia (približne 14:30) do skorého sobotného rána, keď sa našlo na železničnej trati jeho mŕtve telo (okolo 4:00), bol pán Gaulieder nezvestný. Nebolo jasné, v koho spoločnosti sa nachádza, a preto bolo/je na mieste preveriť, či v tomto časovom intervale niekto neobmedzoval jeho osobnú slobodu.

Keď je začaté trestné stíhanie na základe takéhoto podozrenia, polícia môže bez zákonných prekážok preverovať, kedy a s kým naposledy telefonoval a kde sa v čase nezvestnosti pohyboval. Ak je začaté trestné stíhanie vo veci obmedzovania osobnej slobody, neznamená to, že František Gaulieder bol naozaj unesený. Trestné konanie je nato, aby sa predmetné podozrenie vyšetrilo, a teda potvrdilo alebo vyvrátilo. V tejto chvíli však nemožno urobiť ani jedno, ani druhé.

Čo povedal rušňovodič

Keď sa našlo telo Františka Gauliedera, bolo očividné, že došlo k usmrteniu. Otázkou stále ostáva, či zavinením inou osobou alebo sa rozhodol ukončiť svoj život dobrovoľne. Ďateľ.sk musí v tejto súvislosti opraviť svoje pôvodné informácie v tom smere, že podľa výpovede rušňovodiča, ktorý viedol lokomotívu, malo dôjsť k čelnej zrážke vlaku s pánom Gauliederom.

Na druhej strane bude potrebné zodpovedať otázku, či je pravda, že rušňovodič nahlásil incident na trati až 20 minút po udalosti. Taktiež je nevyhnutné vyjasniť, prečo bolo telo nájdené až hodinu a pol po zrážke, ktorá mala nastať už 2:30.

Čo hovoria konšpirátori

Tieto dosiaľ nevyjasnené okolnosti však neoprávňujú niektorých besniacich politikov zneužívať nepredstaviteľnú ľudskú tragédiu na bohapustú propagandu a šírenie konšpiračných teórií. Objavili sa dokonca aj takí, čo spájajú smrť Františka Gauliedera s prípravou zrušenia Mečiarových amnestií.

Taká absurdita sa môže zrodiť azda len v slovenskom politickom diškurze a jej autorom očividne uniká skutočnosť, že ak by sa niekto naozaj chcel zbavovať nepohodlných osôb v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho, pán Gaulieder by bol až posledný v rade a na poprednom mieste by nepochybne figurovali Oskar Fegyveres a bývalý prokurátor Michal Serbin. Ďateľ.sk zdôrazňuje, že predchádzajúca veta nie je návodom na ďalšie sprisahanecké teórie, ale na používanie zdravého rozumu.

Čo ešte nikto nepovedal

V prípade smrti Františka Gauliedera, samozrejme, ostáva veľa ďalších otvorených otázok. Ďateľ.sk bol informovaný, že v čase vzniku tohto článku ešte neprebehla pitva, ktorá by mohla pomôcť potvrdiť alebo vyvrátiť, či na ňom bolo pred zrážkou s vlakom páchané fyzické násilie inou osobou. Taktiež sa bude potrebné vyrovnať s otázkou, prečo nebohý, ak skoncoval so životom dobrovoľne, nezanechal list na rozlúčku.

Osoby blízke Františkovi Gauliederovi hovoria, že v piatok 24. marca 2017 prekypoval aktivitou. Plánoval bezprostrednú budúcnosť. Tešil sa na pondelkové mestské zastupiteľstvo, kde si chcel dôrazne posvietiť na aktivity primátora. S priateľom konzultoval spôsob opravy bazénu pri svojom rodinnom dome a taktiež zakúpil tri vrecia hnojiva do záhradky. Tieto okolnosti by mohli nasvedčovať tomu, že neplánoval smrť, ale aktívny a produktívny život. Na druhej strane mu nikto z nás do hlavy a duše nevidel a nie je možné vylúčiť aj náhly skrat.

Čo spôsobí nezdravá atmosféra

Ak niekto siahol pánovi Gauliederovi na život – čo stále nemožno vylúčiť -, je predovšetkým potrebné nechať políciu konať. Bez mediálneho a politického nátlaku, bez vytvárania politicky motivovaných konšpiračných teórií. O motívoch páchateľa (či páchateľov) zatiaľ nič nevieme, a preto je nekorektné vymýšľať si rôzne teórie s politickým pozadím.

František Gaulieder sa v posledných rokoch života profiloval ako aktivista, odhaľoval korupciu v komunálnej politike a zaujímal sa aj o vyčíňanie mafie na južnom Slovensku. Polícii sa však veľmi ťažko pracuje, keď politici a médiá vytvárajú nezdravú atmosféru, ktorá vylučuje akýkoľvek iný záver objasňovania ako politické pozadie.

Pre analógie netreba chodiť ďaleko. Ďateľ.sk si dovoľuje tvrdiť, že vražda prominentného advokáta Ernesta Valka by bola dávno vyšetrená, keby hysterické médiá a veční revolucionári z radov politikov nenavodili ničím nepodložený dojem, že za jeho likvidáciou musela byť politika. Aký vyšetrovateľ alebo prokurátor by si dovolil v tejto atmosfére nahlas povedať, že doktora Valka zavraždil jeden nehanebný oplan, ktorý ani len nepričuchol k pachom slovenských politických kabinetov?

Čo si zaslúži rodina nebohého

Uspokojivému objasneniu skonu Františka Gauliedera by veľmi prospelo, keby politici i médiá upokojili rozbúrené hormóny a nechali pracovať políciu v normálnej atmosfére. Netreba na každom rohu vidieť Mečiara, Fica alebo Kaliňáka.

Na objasnení tohto úmrtia majú záujem všetci sprava i zľava. No niektorí majú záujem aj na vytĺkaní politického kapitálu a zvyšovaní predaja. A to je neúcta nielen voči pánovi Gauliederovi, ale aj jeho manželke a dvom synom, ktorí si najviac zaslúžia dozvedieť sa pravdu, ako zahynul ich milovaný manžel a otec.

Najnovšie články

Obmedzený svet liberálnej demokracie

19.03.2019  I  15:15

Domáce komentáre

Liberálna demokracia je jednou z mnohých ideológií, napriek tomu sa väčšina politických strán a médií správa tak, akoby bola vyjadrením konca dejín. Z demokracie však nerobí prijateľnú formu vlády liberalizmus, ale republika.

Čaputová zažiarila, Šefčovič sa pokúsi o nemožné a Harabin sa musí rozhodnúť, čo ďalej

17.03.2019  I  11:05

Domáce komentáre

Na detailnú analýzu prezidentských volieb 2019 je priskoro. Jasnejší obraz o politických preferenciách slovenských voličov nám poskytne až druhé kolo. Až v ňom sa ukáže, či do prezidentského paláca dokáže pretlačiť svoju kandidátku koalícia liberálov rôzneho zafarbenia, ktorej asistuje politický patchwork Igora Matoviča, alebo dosiaľ izolovaný nominant Smeru s nepresvedčivým účinkovaním v kole prvom.

Peter Košč, mafián, ktorému zobú Monika Tódová & Co. z ruky: Časť I.

15.03.2019  I  07:25

Domáce komentáre

Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka prinieslo mnoho odhalení. Jedno z nich sa usilujú novinári dôsledne utajiť. Ide o to, že okrem Daniela Lipšica a Romana Kvasnicu bol zdrojom únikov informácií z vyšetrovacieho spisu a ich expedovania do médií mafián Peter Košč. Jeho priamymi a nepriamymi spojencami v médiách sú Monika Tódová, Roman Cuprik, Ján Krempaský, Jana Šimíčková, Pavel Knapko a ďalší. Toto je prvá časť správy o tom, kto je Peter Košč a komu novinári prepožičali svoje brká a mdlé mysle.