clanok

Veľký protikorupčný pochod: Prečo mládež nežiada odstúpenie generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára?

23.04.2017  I  17:50

Domáce komentáre

Veľký protikorupčný pochod organizovala, financovala a politicky riadila opozícia. Politici navyše mladých presvedčili, aby nežiadali hlavu generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára.

Spontánny nápad, profesionálna realizácia

Ďateľ.sk sympatizuje s aktívnou mládežou a podporuje záujem študentov o verejný život. A to aj napriek tomu, že si svoj prvý vážnejší odpor voči svetu generácie svojich rodičov nechali ukradnúť politikmi.

O Veľkom protikorupčnom pochode sa veľa pohovorilo i popísalo. Z hľadiska širšieho obrazu, čo táto akcia v skutočnosti reprezentovala, je podstatnejšie to, čo ostalo nevypovedané a nenapísané.

Nebola to celkom spontánna iniciatíva gymnaziálnej mládeže, ale profesionálne riadená a organizovaná nátlaková akcia opozičných strán. Nápad nepochybne vznikol organicky, ale tam sa jeho spontaneita začína i končí.

Ďateľ.sk bol informovaný osobami oboznámenými so zákulisím príprav protestu, že organizačne, logisticky a finančne Veľký protikorupčný pochod podporovali OĽaNO a SaS. Politici vykonávali aj dohľad nad obsahom politických požiadaviek protestujúcej mládeže. K podpore akcie prispeli Denník N, magazín Týždeň a redaktor portálu Aktuality.sk Marek Vagovič. Náš zdroj sa vyjadril, že organizáciu akcie z úzadia podporovala aj spoločnosť ESET, avšak bližšie informácie o jej aktivitách uviesť nevedel.

Vietor fúka z Trnavy

Podpora jednotlivých mecenášov mala viaceré formy. V deň protestu boli do Bratislavy mimoriadne vypravené autobusy z Trnavy a jej okolia, ktorá je pôsobiskom lídra OĽaNO Igora Matoviča. Všetky mali evidenčné čísla s označením TT a účastníkov pochodu dopravovali do rôznych častí hlavného mesta, odkiaľ sa pešo alebo mestskou hromadnou dopravou presúvali do centra Brtislavy. Autobusy patrili tomu istému prepravcovi.

Výdavky spojené s organizáciou protestu a so zvážaním ľudí do Bratislavy financoval Igor Matovič.

Novinári všemožnými kanálmi vyzývali čitateľov, aby prišli protikorupčný pochod podporiť. Marek Vagovič na besedách o svojej knihe s názvom Vlastnou hlavou nabádal prítomnú mládež, aby určite prišla pochodovať do Bratislavy.

Vychladnuté hlavy, vyhasnuté srdcia

Ako je všeobecne známe, mladí sformulovali niekoľko politických požiadaviek. Okrem vyšetrenia káuz Bašternák a Gorila si prajú odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara a riaditeľa Úradu špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika.

Ďateľ.sk bol informovaný, že v pôvodných požiadavkách organizátorov protestu bol aj odchod generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, avšak po zásahu opozičných politikov jeho meno zo zoznamu vypadlo. Práve táto okolnosť najlepšie vystihuje umelosť protikorupčného pochodu.

K mladosti patria horúce hlavy a zapálené srdcia. Ak majú odstúpiť minister vnútra, policajný šéf a direktor špeciálnej prokuratúry, prečo by gymnazisti nemali žiadať aj hlavu generálneho prokurátora? Vynechanie jeho mena zo zoznamu je v kontexte atmosféry protestu nelogické a úlohou analytika je hľadať odpoveď, čo viedlo k tejto systémovej chybe.

Silný, silnejší, Čižnár

V tejto chvíli, samozrejme, nie je podstatná osoba Jaromíra Čižnára. Ide však o to, prečo zakročili opoziční politici proti požiadavke mladých, aby odstúpil.

Nikto nemá väčšiu moc v boji proti korupcii a iným spoločensky nebezpečným neduhom ako generálny prokurátor. Minister vnútra je síce mocný muž, ale nemôže žiadnemu vyšetrovateľovi nariadiť, ako má postupovať v trestnom konaní. Rovnako policajný prezident. Ten síce riadi celú políciu a vymenúva a odvoláva funkcionárov, ale nie je v postavení orgánu činného v trestnom konaní – teda nemôže vydávať záväzné pokyny, aké úkony a akým spôsobom má vyšetrovateľ urobiť.

Šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik je z tohto pohľadu oveľa mocnejším hráčom. V rámci úradu, ktorý riadi, je pánom prípravnej fázy trestného konania. Podriadeným prokurátorom môže nariadiť, ako majú konať; môže prideľovať a odoberať spisy. Kováčikova právomoc je však obmedzená len na Úrad špeciálnej prokuratúry.

Najsilnejšou figúrou v celom prípravnom konaní je generálny prokurátor. Jaromír Čižnár si môže vyžiadať na kontrolu ktorýkoľvek trestný spis a rozhodnúť o náprave, ak sa vo vyšetrovaní nepostupuje správnym spôsobom. Generálny prokurátor už viackrát zasiahol aj do činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry, pretože to spadá do jeho kompetencie. Keď protestujúci nie sú spokojný s výkonom Dušana Kováčika, logicky by nemali byť ani s výkonom Jaromíra Čižnára.

Dotlačení ku kompromisu

Keďže politici nesúhlasili so zaradením Jaromíra Čižnára na zoznam zlých chlapcov, potom sú len dve možnosti. Buď to s korupciou a jej (ne)postihovaním nie je až taká tragédia, ako tvrdia, alebo majú pred pánom doktorom Čižnárom z nejakého dôvodu strach.

Na tomto mieste by sa akiste dalo zoširoka špekulovať o tom, prečo sa niektoré prípady prominentov opozície vlečú slimačím tempom a akú zásluhu na tom má prokuratúra, ale to nie je témou tohto článku. Oveľa dôležitejšie je zistenie, že politici OĽaNO a SaS dotlačili gymnazistov v príliš mladom veku ku kompromisu, aký sa nezlučuje s mladíckym vnímaním sveta a najmä spravodlivosti.

A to je škoda, pretože mladí by mali prichádzať o ilúzie oveľa neskôr a za trochu iných okolností.

Najnovšie články

Aj keď ma súd neochránil pred Koščovou klikou v SIS, budem dnes svedčiť

09.09.2019  I  06:00

Domáce komentáre

Konšpiračné teórie, sprevádzajúce moju neúčasť na prvej časti hlavného pojednávania v kauze zmenky televízie Markíza, vyvrcholili festivalom absurdít viacerých držiteľov novinárskych ocenení. Od mediálnej inkvizície sa nedalo nič iné očakávať. Dnes poviem všetko podstatné na súde, no napriek tomu považujem za potrebné čitateľom a fanúšikom Ďatľa adresovať niekoľko slov.

Problém s názvom Nemecko nezmizol, má len inú podobu

01.09.2019  I  18:20

Zahraničné komentáre

Pred 80 rokmi Nemecko napadlo Poľsko, a tak sa stal 1. september v historickom kalendári míľnikom vypuknutia druhej svetovej vojny v Európe. Európania sa vo viacerých ohľadoch z tohto konfliktu a jeho sprievodných javov spamätávajú dodnes. Súčasťou tohto procesu je aj dlhodobé zotrvávanie v omyle, založenom na predstave, že nebyť Adolfa Hitlera a brutálnej ideológie nacistickej strany, druhá svetová vojna by sa Európe vyhla.

Európska únia v súčasnej podobe neprežije

23.08.2019  I  12:54

Zahraničné komentáre

Diskusia o Európe je večne živá a čoraz búrlivejšia. Žiaľ, veľmi často je redukovaná na ideologický spor medzi euro- skeptikmi a optimistami. Skutočnosť je oveľa komplexnejšia a najmä budúcnosť je omnoho nejasnejšia, ako si mnohí predstavujú a myslia. Všetko sa to začína a končí a potom znovu začína pri probléme európskej diverzity.