
Andrej Kiska koná ako vyzývateľ Roberta Fica
07.11.2016 I 09:10
Domáce komentáre
Slovné výmeny Kisku s Ficom sú prezentované ako hodnotový spor. V politike však nie je žiaden spor samoúčelný. Prezident vstúpil do novej kampane, ktorej pravdepodobným cieľom je presťahovať sa po parlamentných voľbách 2020 z prezidentského paláca na úrad vlády.
Fico prehovoril
V posledných týždňoch si prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico vymenili niekoľko ostrých slov. Ficovi sa nepáčilo, že Kiska sa v rozpore s oficiálnou zahraničnopolitickou pozíciou vlády stretol s dalajlámom a s pochopením neprijal ani prezidentove nelichotivé poznámky na adresu Visegrádskej štvorky. „Je zaujímavé, že nikto názor pána prezidenta nezdieľa. Ani jeho parteri z V4, ani my premiéri. Je teda sedem ľudí hlúpych a jeden múdry, alebo je to inak?“ vyzývavo sa opýtal Robert Fico a dodal: „Či sa bude alebo nebude hnevať, je v plne rukách svojich poradcov, ktorí ho ťahajú do pekla.“ Pokiaľ ide o Kiskovu schôdzku s dalajlámom, premiér sa vyslovil, že vláda bude musieť naprávať napáchané škody.
Kiska kontroval
Andrej Kiska zase poukázal na premiérove výroky o Veľkej Británii a na jeho negatívny postoj k usídľovaniu sa moslimov na Slovensku. Prezident naznačil, že premiér kritikou Británie pokazil Miroslavovi Lajčákovi kandidatúru na generálneho tajomníka OSN. A aj keď nevyslovil Ficovo meno, vo svojom vyjadrení bol veľmi jednoznačný: „Jeden prezident moslimskej krajiny, ktorá je členom bezpečnostnej rady, sa ma zasa spýtal, či skutočne nenávidíme moslimov. Bola to hanba. Musel som vysvetľovať, že názory niektorých politikov nereprezentujú zahraničnopolitický postoj našej krajiny. Aj výsledky hlasovania v OSN ukazujú, že sme spravili veľa chýb a náš minister zahraničných vecí na to doplatil.“
O čo tu vlastne ide
Slová jedného i druhého politika by sa dali posudzovať z hľadiska ich vhodnosti či nevhodnosti a nakoľko korešpondujú s realitou. Jedno ani druhé nepovažujeme za podstatné. Nie preto, že by nezáležalo na pravde alebo na forme prezentácie názorov. V tomto prípade je však oveľa dôležitejšie pochopiť, aké motivácie vedú Andreja Kisku a Roberta Fica ku konfrontácii.
Médiá majú tendenciu vnímať výmenu medzi prezidentom a premiérom ako hodnotový spor. Do veľkej miery je tak, prinajmenšom zo strany hlavy štátu, aj prezentovaný. Ostať len pri tejto interpretácii by bolo zjednodušením, aj keď nemožno vylúčiť, že Andrej Kiska svoje vyjadrenia vníma aj ako zápas dobra so zlom. Či to tak skutočne je, ponecháva Ďateľ bez komentára.
Rok 2020: Duel Fico – Kiska 2.0?
Motivácia Roberta Fica nie je nijako prekvapivá. Z pozície predsedu vlády je nútený obhajovať rozhodnutia svojho kabinetu a ako predseda Smeru zase musí udržiavať aspoň tlejúcu pahrebu sporu s mužom, ktorý ho porazil v priamom súboji o prezidentské kreslo.
Andrej Kiska systematicky pracuje na postupnom vytváraní si politickej základne. Má síce najvyššiu ústavnú funkciu, ale bez reálnej moci. K tej sa potrebuje dostať a to si vyžaduje určitú postupnosť. Vyslovuje názory konformné s postojmi médií hlavného prúdu, čím si získava ich priazeň. Necháva otvorenú otázku, či sa bude priamo angažovať v parlamentných voľbách 2020, dokonca nevylučuje (ale zatiaľ ani nepotvrdzuje), že pred nimi založí vlastnú stranu. Tým udržiava voličov túžiacich po výmene politických reprezentácií v potrebnom očakávaní. Spôsob, akým vstúpil do sporu s premiérom Robertom Ficom, zase naznačuje, že jeho ambíciou nie je ostať protokolárnou figúrou s okliešteným možnosťami ovplyvňovať reálnu politiku a riadenie štátu. Andrej Kiska sa očividne začal voči Ficovi vymedzovať a môžeme očakávať, že postupom času sa bude v spore s premiérom profilovať ako alternatíva voči súčasnému vedeniu krajiny.
Žiaden opozičný líder zatiaľ nemá potenciál poraziť Ficov Smer. Predseda koaličnej SNS Andrej Danko v tomto ohľade prejavuje čoraz väčší apetít, ale jeho možnosti sú otázne. Andrej Kiska zatiaľ toho okrem svojho mena nemôže veľa ponúknuť, no na druhej strane už raz Roberta Fica v priamom súboji porazil a má za sebou v jednom šíku zomknuté takmer všetky médiá. A to je štartovacia pozícia, z ktorej si môže dovoliť spor s premiérom v malých dávkach stupňovať a pripravovať sa na ostrý súboj v roku 2020.
Najnovšie články
Naozaj by sa rozpadol zahraničnopolitický konsenzus?
23.06.2023 I 14:50
Domáce komentáre
Ako býva zlým zvykom, aj v prípade zahraničnopolitického konsenzu na Slovensku sa mediálny obraz nezhoduje s popisovanou realitou.
Oslávte Prvý máj so službou Ďateľ-Big Picture
26.04.2022 I 10:20
Domáce komentáre
Nadišiel čas. Projekt Ďateľ – Big Picture bude od 1. mája 2022 platenou službou. Na publikovanie denných prehľadov a analýz geopolitického vývoja bude využívať platformu patreon.com.