clanok

Čo je a čo nie je geopolitika a ako je to vlastne so Sputnikom

03.03.2021  I  16:30

Domáce komentáre

Sputnik je vraj geopolitika. A nástroj ruskej hybridnej vojny. Tak sa nad tým trochu zamyslime.

Začnime Slovenskom. Na domácom ihrisku je Sputnik predovšetkým pieskom, čo si roztatárení Igorko, Borisko, Riško a Veronka hádžu do očí. Okolo nich ešte poskakujú Tomáško, Ivanko a ďalší, lebo aj oni by si radi hodili. Dôvody detskej ruvačky na pieskovisku a motivácie jej jednotlivých aktérov sú jasné a nepodstatné. Preto sa o nich netreba zoširoka rozpisovať.

Propaganda? No a čo...

O čo ide Rusku? Jasné, že o propagandu! No a čo? Aký štát na medzinárodnej scéne nešíri propagandu, aby ňou maskoval svoj skutočný záujmy? Žiaden. Dokonca aj Slovensko má štátnu propagandu, ale to je teraz vedľajšie. Rusko nám nedalo vakcínu zadarmo. Poriadne sme za ňu zaplatili. Podstata spočíva v tom, že Rusko nemá dostatok Sputnika pre vlastných občanov, no napriek tomu očkovaciu látku vyváža a robí to preto, aby si budovalo na medzinárodnej scéne pozitívny imidž. Samozrejme, že ak je reč o Európskej únii a jej členských štátoch, cieľom je naštrbiť nerozbornú jednotu v otázke sankcií.

Sila slabých

Malé štáty na geopolitickej mape toho spravidla nezmôžu veľa. Nie sú však úplne bezmocné. Napríklad môžu využiť vo svoj prospech situáciu, keď mocnosti niečo potrebujú. Rusko chce dať frčku do nosa Bruselu. Slovensko chcelo viac vakcín. Rusko dúfa, že keď Slovensku predá zo svojich nedostatočných zásob, Bratislava neskôr, ak nie zvráti, tak aspoň skomplikuje ďalšie kolo schvaľovania sankcií. Slovensko využilo situáciu, nakúpilo vakcíny a to, ako bude konať v otázke sankcií, sa ešte uvidí. Inými slovami prezident Putin má možno vo vačku optické, teda divadelné víťazstvo. No v skutočnosti nemá žiaden dosah na to, ako sa rozhodne Bratislava pri hlasovaní o sankciách. Najmä, ak na Hlbokej ulici v Bratislave sedí v kancelárii ministra zahraničných vecí Ivan Korčok, na úrade vlády dekompenzovaný Igor Matovič a v prezidentskom paláci slniečkom ožiarená sedmokráska Zuzana Čaputová.

A čo je geopolitika?

Dajme tomu, že vláda sa rozpadne. (Nerozpadne – aspoň nie teraz – a určite nie kvôli Sputniku. No pripustime takú možnosť.) A dajme tomu, že po nej sa moci ujme garnitúra so srdečnejším vzťahom k Moskve. (Pohľad na domácu scénu tomu zatiaľ nenasvedčuje, no pripustime aj to.) Ani maďarský premiér Viktor Orbán sa v otázke sankcií proti Rusku nedokáže postaviť silnejším krajinám Európskej únie, pretože majú nad Budapešťou oveľa väčšiu ekonomickú kontrolu než Moskva. To isté platí aj o Slovensku a nech bude sedieť v bratislavských palácoch moci ktokoľvek, vždy sa bude pri hlasovaní pozerať na to, akým smerom ukazuje palec kancelára či kancelárky z Berlína. Taká je totiž geopolitika.

Znie to neuveriteľne, ale ten gadžo z Trnavy s pánom Kremľa naozaj vybabral. Pravda je však taká, že ani nevedel ako.

Najnovšie články

Kajúcnik: Bábka v rukách spolitizovanej spravodlivosti

24.01.2022  I  17:21

Domáce komentáre

Nielen trestné stíhanie, ale aj väzobné obmedzenie osobnej slobody občanov sú dnes na Slovensku predmetom ostrých polemík. Vzniká podozrenie, že trestné konanie sa stalo nástrojom politiky. Nie je to rétorická figúra, ale nebezpečný trend, a preto o ňom treba naliehavo hovoriť.

K 29. narodeninám Slovenskej republiky

31.12.2021  I  11:05

Domáce komentáre

Pred 29 rokmi zanikla Československá federatívna republika. Federálne zhromaždenie prijalo ústavný zákon o rozpustení spoločného štátu a 1. januára 1993 začali existovať Slovenská republika a Česká republika ako samostatné štáty. Aj keď nové štáty vznikli predovšetkým z vôle vtedajších politických reprezentácií podporovaných významnou časťou oboch národov, zmena na politickej mape Európy by nebola možná bez širších geopolitických pohybov na kontinente.

Potrebuje Slovensko obrannú dohodu s USA?

20.12.2021  I  12:00

Domáce komentáre

Ministri zahraničných vecí a obrany Ivan Korčok a Jaroslav Naď presadzujú, aby kabinet Eduarda Hegera podpísal Dohodu o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických. Slovensko malo takmer tri desaťročia pomerne vyvážanú diplomaciu a jeho zahraničná politika reflektovala geopolitické postavenie krajiny v Európe. Súčasná politická reprezentácia túto rovnováhu krok za krokom narúša a robí zo Slovenska satelitný štát.