clanok

Čo je a čo nie je geopolitika a ako je to vlastne so Sputnikom

03.03.2021  I  16:30

Domáce komentáre

Sputnik je vraj geopolitika. A nástroj ruskej hybridnej vojny. Tak sa nad tým trochu zamyslime.

Začnime Slovenskom. Na domácom ihrisku je Sputnik predovšetkým pieskom, čo si roztatárení Igorko, Borisko, Riško a Veronka hádžu do očí. Okolo nich ešte poskakujú Tomáško, Ivanko a ďalší, lebo aj oni by si radi hodili. Dôvody detskej ruvačky na pieskovisku a motivácie jej jednotlivých aktérov sú jasné a nepodstatné. Preto sa o nich netreba zoširoka rozpisovať.

Propaganda? No a čo...

O čo ide Rusku? Jasné, že o propagandu! No a čo? Aký štát na medzinárodnej scéne nešíri propagandu, aby ňou maskoval svoj skutočný záujmy? Žiaden. Dokonca aj Slovensko má štátnu propagandu, ale to je teraz vedľajšie. Rusko nám nedalo vakcínu zadarmo. Poriadne sme za ňu zaplatili. Podstata spočíva v tom, že Rusko nemá dostatok Sputnika pre vlastných občanov, no napriek tomu očkovaciu látku vyváža a robí to preto, aby si budovalo na medzinárodnej scéne pozitívny imidž. Samozrejme, že ak je reč o Európskej únii a jej členských štátoch, cieľom je naštrbiť nerozbornú jednotu v otázke sankcií.

Sila slabých

Malé štáty na geopolitickej mape toho spravidla nezmôžu veľa. Nie sú však úplne bezmocné. Napríklad môžu využiť vo svoj prospech situáciu, keď mocnosti niečo potrebujú. Rusko chce dať frčku do nosa Bruselu. Slovensko chcelo viac vakcín. Rusko dúfa, že keď Slovensku predá zo svojich nedostatočných zásob, Bratislava neskôr, ak nie zvráti, tak aspoň skomplikuje ďalšie kolo schvaľovania sankcií. Slovensko využilo situáciu, nakúpilo vakcíny a to, ako bude konať v otázke sankcií, sa ešte uvidí. Inými slovami prezident Putin má možno vo vačku optické, teda divadelné víťazstvo. No v skutočnosti nemá žiaden dosah na to, ako sa rozhodne Bratislava pri hlasovaní o sankciách. Najmä, ak na Hlbokej ulici v Bratislave sedí v kancelárii ministra zahraničných vecí Ivan Korčok, na úrade vlády dekompenzovaný Igor Matovič a v prezidentskom paláci slniečkom ožiarená sedmokráska Zuzana Čaputová.

A čo je geopolitika?

Dajme tomu, že vláda sa rozpadne. (Nerozpadne – aspoň nie teraz – a určite nie kvôli Sputniku. No pripustime takú možnosť.) A dajme tomu, že po nej sa moci ujme garnitúra so srdečnejším vzťahom k Moskve. (Pohľad na domácu scénu tomu zatiaľ nenasvedčuje, no pripustime aj to.) Ani maďarský premiér Viktor Orbán sa v otázke sankcií proti Rusku nedokáže postaviť silnejším krajinám Európskej únie, pretože majú nad Budapešťou oveľa väčšiu ekonomickú kontrolu než Moskva. To isté platí aj o Slovensku a nech bude sedieť v bratislavských palácoch moci ktokoľvek, vždy sa bude pri hlasovaní pozerať na to, akým smerom ukazuje palec kancelára či kancelárky z Berlína. Taká je totiž geopolitika.

Znie to neuveriteľne, ale ten gadžo z Trnavy s pánom Kremľa naozaj vybabral. Pravda je však taká, že ani nevedel ako.

Najnovšie články

Kollár, Aláč, Fico a Pellegrini sa môžu aj rozdrapiť. Sprisahanie vyšetrovateľov neexistuje

01.06.2021  I  14:10

Domáce komentáre

O slaboduchej slohovej prácičke Kollárovej handry Aláča hovorí kadekto. To isté platí o stretnutí najvyšších štátnych činovníkov s plytkým intelektom v centrále SIS pod taktovkou vlekára z Donovál. Málokto však vie, že všetko, o čom tárajú nezmysly politici aj médiá ohľadom sprisahania vyšetrovateľov, sa začalo výpoveďou predstaviteľa skupiny takzvaných takáčovcov Mateja Zemana. Ako obyčajne, všetko je inak, ako prezentujú politici a médiá. Všetko sa dokonca začalo úplne inak, než si ktokoľvek vrátane orgánov činných v trestnom konaní predstavoval.

Ochranou kriminálnikov Beňu a Makóa sa stáva Matovičov režim zločineckým

20.05.2021  I  17:20

Domáce komentáre

Igor Matovič to možno nemal v pláne. No vybral si za koaličných partnerov zločincov. Dali tvár jeho režimu. Mnohé o tom vypovedá februárové trestné oznámenie bývalého šéfa NAKA na prominentného kajúcnika režimu Borisa Beňu.

Kauza Sputnik je synonymom biedy slovenskej politiky

20.04.2021  I  15:30

Domáce komentáre

Venovať zvýšenú pozornosť každodenným škriepkam na politickej scéne nemá veľký význam, pretože spravidla nemajú povahu významných trendov so zásadným vplyvom na naše životy. Kauza Sputnik je však natoľko mnohovrstevná, že si predsa len zaslúži niekoľko poznámok.