clanok

Čo spája Vladimíra Mosnára, Alenu Zsuzsovú, Mariana Kočnera a kto rozpútal sľubované peklo

28.01.2019  I  06:00

Domáce komentáre

Obvinenie Aleny Zsuzsovej z účasti na vražde Lászlóa Basternáka veľmi neprekvapuje. Zásadné indície o jej zapojení do prípadu existovali už v pôvodnom trestnom konaní. Znepokojujúce je však zistenie, že polícia zadržala a obvinila aj Vladimíra Mosnára, muža s dlhou históriou v štruktúrach organizovaného zločinu.

Borbélyho sýkorka

Vladimír Mosnár odštartoval zločineckú kariéru v skupine sýkorovcov. Svedčí o tom okrem iného aj okolnosť, že bol zamestnancom súkromnej bezpečnostnej služby Detektívna kancelária Františka Borbélyho (DKFB).

Pán Borbély bol spolu s Petrom Čongrádym (zavraždený), Petrom Havasim (zavraždený) a Ladislavom Bališom (vo výkone trestu) jedným z „námestníkov“ Róberta Lališa (vo výkone trestu), vodcu takzvaných sýkoriek. František Borbély mal v skupine mnoho úloh, jednou z nich bolo poskytovať radovým vojakom zamestnanie v DKFB, aby mohli aspoň čiastočne trestnú činnosť maskovať pred úradmi. Tak sa stal zamestnancom jeho bezpečnostnej služby aj Vladimír Mosnár. František Borbély si v súčasnosti odpykáva trest odňatia slobody za skutky spojené s výrobou a predajom drog, predovšetkým metamfetamínu (pervitín, známy aj ako piko).

Boss skupiny Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, rozšíril podnikanie o nájomné a preventívne vraždy v období, keď si uňho objednal podnikateľ Marek Trajter fyzickú likvidáciu konkurenta Romana Deáka.

Z Komárna do Bratislavy

Po tejto historickej odbočke, aby sme nestratili niť pôvodného príbehu, sa musíme vrátiť k Alene Zsuzsovej a položiť si otázku, ako sa profesionálna šľapka z Komárna dostala do styku so sýkorkami, najbrutálnejšou zločineckou skupinou na území hlavného mesta a Bratislavského samosprávneho kraja.

Odpoveď opäť ponúka história. V roku 1998, keď vyvrcholil spor Mariana Kočnera s Pavlom Ruskom o najsledovanejšou televíziu, vstúpil prvý menovaný do sídla Markízy v sprievode Františka Borbélyho, Petra Čongrádyho a približne roty zamestnancov DKFB. S ohľadom na skutočnosť, že Pavol Rusko mal v tom čase podporu Mikuláša Černáka a jeho skupiny, bol to síce pochopiteľný, avšak zarážajúco drsný krok. Preto neprekvapuje, že prostredníctvom Mariana Kočnera mohla Alena Zsuzsová nadviazať styky so sýkorkami a rozmnožiť rady svojej armády nielen na juhu, ale aj západe krajiny.

Od sýkoriek k jakšíkovcom

Po rozprášení sýkorovcov upadol vplyv DKFB, viacerí radoví členovia skupiny prišli o zamestnanie. Medzičasom musel pre čosi ako disciplinárne previnenie proti mafiánskym zásadám gang sýkoriek opustiť Juraj Ondrejčák alias Piťo a založil si vlastnú skupinu na pôde bratislavského Lamača.

Piťo spočiatku úzko spolupracoval s Ivanom Jakšíkom, ktorý v určitom čase z pozadia kontroloval súkromnú bezpečnostnú službu A – Team security, neskôr pretransformovanú na Eagle Security. A práve v jej blízkosti sa znova objavuje v postavení asociovanej posily Vladimír Mosnár, nájomný vrah na výplatnej listine Aleny Zsuzsovej.

Pozadie Eagle je na samostatné zamyslenie sa. Pre túto chvíľu je podstatné zaoberať sa profilom Vladimíra Mosnára. Okrem toho, že je to človek s dlhoročnou históriou pôsobenia v organizovanom zločine, ide o nevyspytateľného jedinca, poháňajúceho svoje svaly a mozog kokteilom kokaínu, metamfetamínu a anabolík. Predajom drog si aj privyrábal na živobytie. Závislý Vladimír Mosnár bol preto ako ľahko manipulovateľný a vždy pripravený zaskočiť v takzvanom čiernom výjazde bezpečnostnej služby, čo je komando určené na vyberanie výpalného, zastrašovanie, vydieranie a fyzické ohrozovanie neposlušných a odporujúcich osôb.

Priemysel vraždenia

Viacero skutočností nasvedčuje tomu, že bývalá prostitútka Alena Zsuzsová sa okrem pôsobenia v úlohe internetovej volavky živila aj ako systémový integrátor úkladných vrážd. Bola sprostredkovateľkou medzi objednávateľmi a vykonávateľmi fyzickej likvidácie nepohodlných osôb a podľa viacerých indikátorov za to inkasovala nemalé provízie. Túto úvahu podporuje nielen vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka, ale aj oveľa starší a dnes znova oživený prípad odstránenia hurbanovského primátora Lászlóa Basternáka či ďalšie neobjasnené skutky.

V tejto spojitosti je príhodné pripomenúť naše ostatné video, v ktorom sme upozornili, aké nebezpečné je vynášanie informácií z vyšetrovacieho spisu a špekulovanie o identite utajených svedkov. Dnes nikto, nielen polícia, ale ani nenávisťou posadnutí a inými prízemnými emóciami ovládaní novinári, nemôže s istotou povedať, či a koľko nájomných vrahov obchodníčky so smrťou Aleny Zsuzsovej a jej klientov je ešte na slobode. A aké úlohy sú pripravení plniť.

Vladimír Mosnár nemusel byť posledný zabijak, koho mohli vrahovia Jána Kuciaka využiť na zastrašovanie, prípadne fyzickú likvidáciu nepohodlných osôb. Ak teda advokáti, novinári a mafiáni pokračujú vo vynášaní a uverejňovaní informácií z vyšetrovacieho spisu, priamo kolaborujú s Alenou Zsuzsovou a Marianom Kočnerom.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár pred niekoľkými mesiacmi sľuboval peklo. Jediný, kto zatiaľ rozpútal inferno, sú novinári Monika Tódová a Roman Cuprik a ich spolupáchatelia Roman Kvasnica a Daniel Lipšic.

Najnovšie články

Naozaj by sa rozpadol zahraničnopolitický konsenzus?

23.06.2023  I  14:50

Domáce komentáre

Ako býva zlým zvykom, aj v prípade zahraničnopolitického konsenzu na Slovensku sa mediálny obraz nezhoduje s popisovanou realitou.

Oslávte Prvý máj so službou Ďateľ-Big Picture

26.04.2022  I  10:20

Domáce komentáre

Nadišiel čas. Projekt Ďateľ – Big Picture bude od 1. mája 2022 platenou službou. Na publikovanie denných prehľadov a analýz geopolitického vývoja bude využívať platformu patreon.com.