
Ďateľ.sk sa stretne s Georgeom Friedmanom a ďalšími esami svetovej geopolitiky
04.04.2017 I 07:45
Domáce komentáre
Ako sa bude vyvíjať svet najbližšie štyri roky? Odpovede na túto zdanlivo obyčajnú otázku sa pokúsia vo Washingtone hľadať najbystrejšie mozgy svetovej geopolitiky. Ďateľ.sk bude ako pozorovateľ pri tom.
Najbližšie štyri roky: Čo nás čaká a neminie?
George Friedman a jeho tím zvolali na 5. apríla 2017 do Washingtonu DC konferenciu s názvom Najbližšie štyri roky: Úloha Spojených štátov vo svete. Zakladateľ portálu Ďateľ.sk Peter Tóth bude jedným z účastníkov nevšedného podujatia. Po návrate na Slovensko sa bude usilovať sprostredkovať čitateľom čo najviac informácií o názoroch múdrych žien a mužov, ktorí si už dnes trúfajú predvídať, aké budú kroky USA a ďalších svetových hráčov na geopolitickej šachovnici do roku 2021.
George Friedman je jeden z najbystrejších geopolitických stratégov súčasnosti. Po odchode zo spoločnosti Stratfor založil nový projekt Geopolitical Futures, ktorý ponúka ešte hlbšie a prenikavejšie analýzy a predpovede v oblasti medzinárodných vzťahov.
Program
Do washingtonského Army and Navy Club prídu na pozvanie doktora Friedmana diskutovať poprední odborníci nielen s akademickými, ale aj praktickými skúsenosťami vo sférach národnej bezpečnosti, spravodajských služieb, diplomacie, obrannej politiky, energetickej bezpečnosti a veľkých geopolitických hier.
Konferencia je rozdelená do piatich blokov:
- George Friedman: Svet po roku 2008
- Transatlantický posun: Meniace sa vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európu
- Rozhnevaný medveď: Búrlivé vzťahy Ruska s USA
- Močiare Stredného východu: Budúcnosť americkej angažovanosti v regióne
- Krotenie draka: Nový úsvit americko-čínskych vzťahov
Diskutujúci
Okrem Georgea Friedmana a jeho manželky Meredith na konferencii vystúpi napríklad Andrej Sušencov, známy ruský stratég, ktorý je okrem iného programovým riaditeľom Valdaiského diskusného klubu.
Medzi diskutujúcimi bude tiež Harald Malmgren, niekdajší poradca ministra obrany, generálneho štábu a Rady národnej bezpečnosti v administratíve prezidenta Johna F. Kennedyho. Okrem toho pán Malmgren patril do zboru poradcov prezidentov Johnsona, Nixona a Forda.
Spomedzi mnohých ďalších na konferencii vystúpia aj bývalý diplomat Matthew Bryza; medzinárodne uznávaný expert na ruskú obrannú a zahraničnú politiku Stephen Blank, ktorý pracoval okrem iného aj ako konzultant CIA; ako aj vedúci analytik spoločnosti Geopolitical Futures Jacob Shapiro a mnohí ďalší.
Slovensko a neosobné sily geopolitiky
Permanentný rozruch v slovenskej politike zahlcuje médiá, čo preťažuje naše zmysly. Strety na domácej scéne sú v dôsledku tohto masívneho toku informácií pre našu súčasnosť a budúcnosť zdanlivo najdôležitejšie, avšak iba málokedy si uvedomujeme, že aj jedna izolovaná udalosť ďaleko za našimi hranicami môže ovplyvniť osudy Slovenska hlbšie a fatálnejšie ako napríklad pád tretej Ficovej vlády a následné predčasné voľby.
Ďateľ.sk bude na konferencii Najbližšie štyri roky: Úloha Spojených štátov vo svete počúvať v zastúpení svojich čitateľov, aby im mohol sprostredkovať názory popredných odborníkov na meniaci sa svet. USA v súčasnosti predstavujú jedinú globálnu veľmoc. Nie sú síce všemohúce, ale disponujú ohromnou ekonomickou a vojenskou silou. To, aké budú ich vzťahy s Čínou a Ruskom, významne ovplyvní aj postoj Washingtonu k Európe. A udalosti v Európe, predovšetkým v Nemecku, vo Francúzku a Taliansku, budú mať zásadný vplyv na osudy Slovenska (nielen) počas nasledujúcich štyroch rokov.
Vonkajšie a nami často neovplyvniteľné sily budú určovať bezprostrednú budúcnosť Slovenska. Oveľa významnejšie ako akákoľvek vnútropolitická udalosť. Môže sa nám to páčiť alebo nepáčiť. Takéto vnímanie však predstavuje len dva z troch možných postojov k tomuto faktu. Tretím je pokúsiť sa vonkajšie neosobné faktory a sily geopolitiky spoznať, pochopiť a vyvodiť z nich pre krajinu, ktorú spoločne zdieľame, geopolitické, bezpečnostné a ekonomické imperatívy.
Konferencia Najbližšie štyri roky: Úloha Spojených štátov vo svete je unikátnou príležitosť aspoň sčasti pochopiť, ako bude svet vyzerať v bezprostrednej budúcnosti. Ďateľ.sk bude ako pozorovateľ pri tom a pokúsi sa čitateľom túto skúsenosť sprostredkovať v článkoch, venovaných zahraničnej politike a neosobným silám geopolitiky.
Najnovšie články
Naozaj by sa rozpadol zahraničnopolitický konsenzus?
23.06.2023 I 14:50
Domáce komentáre
Ako býva zlým zvykom, aj v prípade zahraničnopolitického konsenzu na Slovensku sa mediálny obraz nezhoduje s popisovanou realitou.
Oslávte Prvý máj so službou Ďateľ-Big Picture
26.04.2022 I 10:20
Domáce komentáre
Nadišiel čas. Projekt Ďateľ – Big Picture bude od 1. mája 2022 platenou službou. Na publikovanie denných prehľadov a analýz geopolitického vývoja bude využívať platformu patreon.com.