clanok

Hlavné postavy koaličnej krízy nie sú Fico, Danko a Bugár, ale Melas, Kováčik a Chamraz

25.08.2017  I  08:00

Domáce komentáre

Koaličná kríza mala rôzne mediálne podoby, no v skutočnosti za ňu vďačíme trom menám. Bude dobré si ich zapamätať: Vladimír Melas, Jozef Chamraz a Vladimír Kováčik. V skratke sa tejto personálnej štruktúre na ministerstve školstva hovorí veľký a malý Vlado.

Priebežné skóre 1:0 pre Smer

Piatkové rokovanie koaličnej rady dalo odpovede na tri otázky. Budú predčasné voľby? Kto je dočasným víťazom koaličnej roztržky? Ako bude vyzerať upratovanie po kauze eurofondy na ministerstve školstva?

Na prvé dve otázky existujú pomerne jasné odpovede. Už menej jasná je odpoveď na otázku tretiu. O to je však zaujímavejšia, a preto jej budeme venovať najviac priestoru.

Predčasné voľby nie sú úplne vylúčené. Nebudú sa však konať na žiadosť opozície, ale až a iba vtedy, keď to bude vyhovovať Smeru a Mostu. Také je rozloženie síl v parlamente a vnútri vládnej koalície. Smer a Most ešte stále testujú, či budú znášať vyššie politické náklady, keď sa pokúsia dovládnuť so SNS do roku 2020 alebo keď vmanévrujú impulzívneho Andreja Danka do nevďačnej úlohy muža, ktorý povalí vlastnú vládu.

Koaličnú roztržku vyhral Robert Fico. Porazeným (v jednej bitke, nie celej vojne) je Andrej Danko. Obaja aktéri sporu museli urobiť niekoľko ústupkov, no predseda SNS viac. Navyše prišiel o ministra Petra Plavčana a nepodarilo sa mu dosiahnuť, aby ako protihodnotu získal buď hlavu Jána Richtera, alebo Roberta Kaliňáka. Andrej Danko si síce vydobyl dodatok ku koaličnej zmluve, ale logike odporujúci návrh, aby člena vlády nedovolával premiér, ale predseda nominujúcej strany, bol dôrazne zamietnutý.

Pre poriadok treba dodať, že v čase koaličnej krízy sa Béla Bugár osvedčil ako trpezlivý a skúsený matador. Robert Fico ešte lepšieho koaličného partnera nemal a ak sa v dôsledku bolestných kompromisov a z nich vyplývajúcich dôsledkov Most nedostane po najbližších voľbách do parlamentu, bude to pre Smer zrejme nenahraditeľná strata.

Malý a veľký Vlado: Páni Kováčik a Melas

Toľko politika. Teraz biznis. Ako teda bude vyzerať upratovanie po kauze eurofondy na ministerstve školstva? V danej chvíli je táto otázka dôležitejšia ako dve predchádzajúce, pretože predčasné voľby boli zatiaľ viac zbožným želaním opozície a médií než reálnou možnosťou a jedna politická roztržka ešte nie je výsledkom celého zápasu, aj keď vypovedá o všeličom. Teraz ide predovšetkým o to, či bude oblasť eurofondov na ministerstve školstva aj naďalej kontrolovať tá istá skupina osôb.

Donedávna bol na ministerstve školstva štátnym tajomníkom Vladimír Kováčik. Do portfólia dostal riadenie eurofondov a túto agendu si ponechal pod palcom aj po tom, čo z tejto pozície prešil do funkcie riaditeľa kancelária ministra školstva. V úrade mu hovoria aj malý Vlado. To preto, lebo adjektívom veľký označujú na ministerstve človeka, ktorý tam síce vôbec nepracuje, avšak, ak ide o eurofondy, má väčšie slovo než minister, štátny tajomník či riaditeľ kancelárie. Volá sa Vladimír Melas. Tretím do spolku je pán Jozef Chamraz.

Ako to celé funguje a ako to fungovať bude

Funguje to na prostých základoch. Ako všetky zoskupenia tohto druhu. Vladimír Kováčik je ako štátny funkcionár v tejto štruktúre zodpovedný za to, aby administratívne procesy na ministerstve prebiehali hladko.

Vladimír Melas vyhľadáva vhodných obchodných partnerov v súkromnom sektore. Robí to premyslene. V roku 2013 založil záujmové združenie SLOVAK IT KLASTER a dodnes stojí na jeho čele. Toto fórum mu ponúka jednak skvelé krytie, jednak vytvára priestor pre nadväzovanie užitočných obchodných a osobných vzťahov. Ďateľ.sk bol informovaný, že pán Melas neoficiálne rokuje s uchádzačmi o poskytnutie eurofondov na ministerstve školstva a zostavuje pre pán Kováčika zoznam vhodných uchádzačov.

Jedným z korporátnych členov združenia SLOVAK IT KLASTER je aj akciová spoločnosť ANEXT. Predsedom predstavenstva je pán Jozef Chamraz. Jeho úlohou v nami popisovanej štruktúre je zabezpečovať zmluvné vzťahy s úspešnými uchádzačmi o pridelenie eurofondov. Detaily obchodných podmienok zatiaľ nie sú známe, ale nemožno vylúčiť, že časom vypláva na povrch kadečo. Našej pozornosti však neuniklo, že na májovej konferencii ITAPA zastupoval firmu ANEXT istý David Melas (azda syn, možno iný príbuzný Vladimíra Melasa). Táto skutočnosť zase môže a nemusí naznačovať čosi o reálnom vplyve vo firme ANEXT, ktorá má nezanedbateľnú časť tržieb z verejného sektora.

Ako vidno, pokus o odpoveď na tretiu otázku vyvoláva mnohé ďalšie. Najzásadnejšia znie, či aj po zmene ministra školstva bude fungovať tento systém aj naďalej. Ak áno, v koalícii nevyhnutne príde k ďalším sporom a nemožno vylúčiť ani to, že po druhom ministrovi školstva bude musieť prísť aj tretí.

Najnovšie články

Naozaj by sa rozpadol zahraničnopolitický konsenzus?

23.06.2023  I  14:50

Domáce komentáre

Ako býva zlým zvykom, aj v prípade zahraničnopolitického konsenzu na Slovensku sa mediálny obraz nezhoduje s popisovanou realitou.

Oslávte Prvý máj so službou Ďateľ-Big Picture

26.04.2022  I  10:20

Domáce komentáre

Nadišiel čas. Projekt Ďateľ – Big Picture bude od 1. mája 2022 platenou službou. Na publikovanie denných prehľadov a analýz geopolitického vývoja bude využívať platformu patreon.com.