clanok

Igor Matovič má tieňovú vládu, v skutočnosti chcel predstaviť tieňový kabinet. Vie vlastne, čo chce?

21.11.2017  I  14:55

Domáce komentáre

Tieňový kabinet Igora Matoviča má niekoľko vážnych trhlín. Najpodstatnejšou je skutočnosť, že tieň, v ktorom pôsobí, má zakryť nedostatok kompetencie tieňových ministrov.

Predseda OĽaNO Igor Matovič Slovensku predstavil zbor, ktorý označil pojmom tieňová vláda. Dokonca pre účel propagácie ľudí v tieni vytvoril aj samostatnú web stránku. S najnovším projektom OĽaNO je hneď niekoľko problémov naraz a prvý spomedzi nich je terminologický.

Tieňová vláda nie je tieňový kabinet

V celom civilizovanom svete, v anglosaskom predovšetkým, politici, novinári a odborníci prísne rozlišujú pojmy tieňová vláda a tieňový kabinet. Zrejeme práve to druhé chcel predstaviť pán Matovič, no dal tomu meno tieňová vláda, čo nie je práve najšťastnejší počin.

Tieňová vláda totiž označuje stav, ktorý poznáme ako štát v štáte alebo ako vládu bez demokratického mandátu. Týmto pojmom sa môžu označovať aj menej obskúrne javy, napríklad plány na pokračovanie výkonu moci v čase prírodných, vojnových alebo iných katastrof. V Turecku poznajú tieňovú vládu ako súbor štátnych profesionálov, ktorých v Spojených štátoch zase označujú pojmom hlboký štát.

Nič z toho však nie je tieňový kabinet, ktorý má byť v podaní predstaviteľov OĽaNO alternatívou súčasnej vlády Smer – SNS – Most. Ak si Igor Matovič a jeho ľudia v tieni pletú tieto pojmy, ako im máme uveriť, že vedia, čo chcú a že dokážu naozaj spravovať štát?

Bez zjavného lídra opozície

Ďalším problémom tieňového kabinetu je prostý politických fakt, že na Slovensku neexistuje líder opozície. Autorita tieňového kabinetu je totiž vždy odvodená od nespochybniteľného postavenia vedúcej postavy opozície. Vodca opozície je považovaný za budúceho premiéra. Občas je do tejto pozície médiami povyšovaný predseda SaS Richard Sulík, ale ten má svojich takzvaných team lídrov a o aktuálny projekt OĽaNO nejaví žiaden interes.

Sám Igor Matovič si uvedomuje, že nie je považovaný za vodcu opozície, a preto ponechal miesto opozičného premiéra neobsadené. Namiesto seba v tejto súvislosti občas spomína Veroniku Remišovú, čo mnohí oprávnene považujú za žart, avšak ak ho zopakuje viackrát a neskôr do prieskumu verejnej mienky zaradí otázku zameranú na testovanie „výtlaku“ tejto dámy, možno mu agentúra FOCUS splní jedno malé prianie. Nič to však nemení na fakte, že ani opozícia ako celok nemá lídra, ani OĽaNO akceptovateľného predsedu tieňového kabinetu.

Zatienená odbornosť

Tretím výrazným nedostatkom sú osoby tieňových ministrov. Napríklad v Nemecku sa tieňový kabinet zvykne nazývať aj Kompetenzteam, teda čosi ako tím expertov. Aby sme sa nezdržiavali každým jedným členom tieňového kabinetu, synekdochicky sa pristavme len pri tieňovej ministerke zahraničných vecí Veronike Remišovej, ktorá by mala podľa Igora Matoviča nastavovať zrkadlo Miroslavovi Lajčákovi.

Porovnanie pána Lajčáka a pani Remišovej nastoľuje otázku, či to s tým tieňom v OĽaNO neprehnali, pretože sa v ňom odbornosť úplne stráca. Veronika Remišová je nadaná politická herečka a zdatná diskutérka. Približne tri roky sa profiluje ako barikádnik s témami typu kompa a podobne. Mávnutím čarovného prútika sa z nej však stáva tieňová ministerka zahraničných vecí a tým aj odborníčka na nuansy takých komplikovaných problémov, akými sú napríklad izraelsko-palestínsky konflikt; šiítsko-sunnitské súperenie na Arabskom polostrove a na širšom Strednom východe; TTIP (Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo); vplyv silného eura na odstredivé tendencie v eurozóne; výzvy, ktorým čelí Európa v regiónoch Maghrebu a Sahelu a tak ďalej a tak podobne.

Zmena ceduľky nepostačí

Igor Matovič má ešte jeden vážny problém. Nedostatok kredibility. Napriek tomu, že on osobne i jeho strana vyvíjajú od volieb 2016 frenetickú mediálnu aktivitu, preferencie OĽaNO sa výrazne nemenia. Predovšetkým nerastú. Hlavným dôvodom stagnácie je okolnosť, že Igor Matovič a jeho ľudia sú vnímaní ako politickí klauni. Vyššej voličskej podpore hnutia bráni okolnosť, že jeho predstaviteľom chýba odbornosť, systematické videnie sveta a kompetencia riadiť štát. Je to dôsledok agresívneho marketingu, ktorý na jednej strane účinne nahlodáva Smer, ale nepomáha OĽaNO. Významnej časti voličov však nestačí, že Igor Matovič a jeho suita zvolajú trikrát do týždňa tlačovku. Chcú viac, chcú stranu kompetentných ľudí. A to marketing OĽaNO doteraz neponúkal.

Aj preto sa Igor Matovič rozhodol verejnosti predstaviť ľudí v tieni. Potrebuje vytvoriť dojem, že poslanci jeho strany dokážu nielen kritizovať, ale aj prinášať konštruktívne riešenia. Vzhľadom na doterajšie skúsenosti s OĽaNO a jeho predsedom je na mieste racionálna skepsa, pretože vymeniť vývesný štít s nápisom Kabaret za ceduľku Tieňová vláda ešte neznamená, že dôjde aj k zmene obsahu. Bolo by to najväčšie prekvapenie politickej sezóny.

Najnovšie články

Naozaj by sa rozpadol zahraničnopolitický konsenzus?

23.06.2023  I  14:50

Domáce komentáre

Ako býva zlým zvykom, aj v prípade zahraničnopolitického konsenzu na Slovensku sa mediálny obraz nezhoduje s popisovanou realitou.

Oslávte Prvý máj so službou Ďateľ-Big Picture

26.04.2022  I  10:20

Domáce komentáre

Nadišiel čas. Projekt Ďateľ – Big Picture bude od 1. mája 2022 platenou službou. Na publikovanie denných prehľadov a analýz geopolitického vývoja bude využívať platformu patreon.com.