clanok

Mareček Vagovič má veľkú šancu urobiť kariéru po boku Igora Matoviča

14.04.2021  I  16:35

Domáce komentáre

Opäť nadišiel čas prehrýzť sa argumentačnými plytčinami Marečka Vagoviča. Tentoraz písal o niečom, čomu rozumie najmenej: právu a spravodlivosti. Nemyslím si, že s hlúposťou sa dá bojovať. A už vôbec sa nedá nad hlúposťou zvíťaziť. Považujem však za zábavné intelektuálne suchoty obnažovať.

I Mareček napísal článok pod titulkom „Ficovi ľudia môžu v base otvárať šampanské“. Pozrime sa teda, ako to dopadlo.

Marečkova perla:

Kým nešlo o prominentov Smeru a Sme rodina, lehoty ani podmienky väzby politikov nezaujímali. Zdá sa, že pod ich tlakom, ktorému už ustupuje aj ministerka Kolíková, sa budú meniť.

Komentár Ďatľa:

Možno do určitej miery súhlasiť s tým, že politici poukazujú na problémy až vtedy, keď sa ich bytostne dotýkajú. V žiadnom prípade však nie je možné považovať preberaný problém za nový. Rôzne právne kapacity a autority upozorňujú na neprimerané podmienky, ako aj lehoty väzby už roky.

Ak berieme do úvahy okolnosť, že možnosť extrémneho predĺženia väzby bola uzákonená len a výlučne kvôli Mikulášovi Černákovi, tak hovoríme o kritike trvajúcej dve desaťročia.

Marečkova perla:

Spúšťačom diskusie, ktorá má „humanizovať“ väzenský systém – a skrátiť pobyt tzv. našich ľudí v base – bola samovražda Milana Lučanského.

Komentár Ďatľa:

Uvedený citát je vyložená lož, pretože právne argumenty požadujúce zmeny nemajú nič spoločné s takzvaným systémom našich ľudí. Keď už sme pri ňom, je to umelý konštrukt intelektuálne podvyživených novinárov. Patrí medzi nich aj Mareček. Táto sorta ľudí nedokáže alebo nechce pochopiť, že korupcia, rodinkárstvo a partokracia sú súčasťou každej spoločnosti, každého režimu a každej politickej reprezentáciu. Boli, sú a budú prítomné nielen na Slovensku, ale aj na tejto planéte, kým na nej bude existovať ľudská civilizácia.

Smrť generála Lučanského nepochybne akcelerovala diskusiu o podmienkach, dôvodoch a dĺžke väzby. Nikto to nepopiera. Nebol to však spúšťač, ale urýchľovač a v tom je obrovský rozdiel, aj keď mentálnemu horizontu autora Vagoviča môže unikať.

Marečkova perla:

Najmä Robert Fico, ale aj Peter Pellegrini začali šíriť tézy o politických väzňoch Matovičovej vlády. Pridali aj bonus, že väzba je mučiaci nástroj.

Komentár Ďatľa:

Rétorika predsedu Smeru je do veľkej miery nadsadená a naozaj sme na Slovensku ešte neklesli tak hlboko, aby sme mali v temniciach politických väzňov a dokonca ich aj mučili. Druhou stranou mince je očividný fakt, že väzba sa dnes pomerne často zneužíva na vyvíjanie nátlaku na obvineného, aby sa priznal/začal spolupracovať.

Účelom preventívnej, útekovej či kolúznej väzby alebo ich kombináciou nie je donútiť obvineného k priznaniu, ale zabrániť (i) pokračovaniu trestnej činnosti; (ii) úteku obvineného; (iii) ovplyvňovaniu či zastrašovaniu svedkov a spoluobvinených.

Problém je v tom, že dnes sú ľudia nielen mesiace, ale dokonca aj roky vo väzbe, no orgány činné v trestnom konaní vykonávajú minimum procesných úkonov. V horšom prípade nevykonávajú žiadne. Nemožno to síce nazvať mučením, no rozhodne to nie je v súlade s tým, čomu sa zvykne hovoriť materiálny právny štát. Odporúčam autorovi Vagovičovi doučiť sa, čo to znamená.

Marečkova perla:

K eskalácii napätia prispel aj pokus o samovraždu Moniky Jankovskej. A tiež Františka Böhma, hoci sa zastrelil dva mesiace po prepustení z väzby.

Komentár Ďatľa:

Uvedené vety sú doslova slovnou sračkou, inak sa to nazvať nedá. Obvinený Böhm si nesiahol na život kvôli obvineniu, ale predovšetkým v dôsledku mediálneho lynču, na ktorom má leví podiel práve autor citovaného nezmyslu.

Do veľkej miery to platí aj o obvinenej Jankovskej. To, čo si k nej dovoľujú Vagovič a iný intelektuálny odpad, je jednoducho mediálny pogrom a šliapanie po ľudskej dôstojnosti. V prípade bývalej štátnej tajomníčky však platí aj to, že jej väzba trvala neprimerane dlho, orgány činné v trestnom konaní sa neponáhľajú s uskutočňovaním procesných úkonov a ani trochu neberú do úvahy, že Jankovská začala spolupracovať.

Isteže, podľa Marečkových predstáv by mala ponatierať Roberta Fica, až potom by sa jej spolupráca počítala, avšak zákon ani kriminalistická prax niečo také, ako zbožné želania nepoznajú.

Marečkova perla:

I keď nevieme nič o ich pohnútkach – vrátane možných výčitiek svedomia/obavy z trestu – politici Smerohlasu ukázali prstom na políciu a prokuratúru.

Komentár Ďatľa:

Mareček v tejto vete otvorene klame. Advokát obvinenej Jankovskej dal jasne najavo, ako sa jej dotýkajú tak mediálne pogromy, ako aj podmienky väzby. Prinajmenšom z tohto pohľadu o jej pohnútkach k samovražde vieme.

Marečkova perla:

Pamätná je aj Ficova tlačovka, na ktorej viseli v pozadí gestapácke kabáty – ako symbol „fašistických praktík“ orgánov činných v trestnom konaní.

Komentár Ďatľa:

Áno, áno, mnemotechnické a iné pomôcky v politike sú často trápnym divadlom. Aj zo strany Roberta Fica. Vcelku je vtipné, že Marečkovi nikdy neprekážalo, keď si nimi v parlamente a na tlačovkách pomáhal priekopník tejto metódy – jeho duchovný spriaznenec Igor Matovič.

Marečkova perla:

Perfídna hyperbola lídra Smeru by ani nestála za reč, keby sa sofistikovaným spôsobom nešírila ako vírus aj v inak príčetnom prostredí.

To, že na zmenu lehôt a podmienok – najmä kolúznej väzby – tlačia advokáti, sa ešte dá pochopiť. Napokon, týka sa to ich „klientov“.

Prekvapením je skôr postoj časti médií, ktoré skočili na túto falošnú hru. To, samozrejme, neznamená, že chcú návrat mafie a bielych golierov.

Na rozdiel od opozičných politikov – alebo obhajcov ľudí typu Bödör, Gašpar, Brhel či Kováčik – tak určite nerobia zo zištných dôvodov.

Argumentujú skôr technicky – s dôrazom na spravodlivý prístup/meter ku všetkým. Aj cesta do pekla však býva niekedy dláždená dobrými úmyslami.

Komentár Ďatľa:

Mareček má z nejakého dôvodu v obľube slovo perfídny. Používa ho často. Azda by sa niekedy mohol zamyslieť nad jeho významom v súvislosti s vlastnou slovnou – písanou i orálnou – produkciou.

Nuž predpokladajme, že žurnalistické výstupy autora sú vedené dobrými úmyslami. Škoda však, že nevidí ich pekelnú trajektóriu, pretože už len ochotu diskutovať o závažnej otázke, dotýkajúcej sa zákonnosti trestného procesu a rešpektovania ľudských práv považuje za odklon od príčetnosti.

Marečkova perla:

Po vražde Jána a Martiny musí byť každému súdnemu človeku jasné, s kým sme mali tú česť. Naši ľudia predsa nekradli pečivo v supermarkete.

Ak im chce dnes niekto nadštandardne vyjsť v ústrety – v záujme kvázi korektného zaobchádzania – tak žije v inej realite/paralelnom vesmíre.

Bez historickej pamäti, chápania súvislostí, spoločenskej zodpovednosti. Vlna, na ktorej už surfuje aj Mária Kolíková, nás ešte môže vyjsť draho.

Komentár Ďatľa:

No jasné, bez Janka a Martinky by to nešlo. Inak by nemal Marečkov „kus“ tú správnu emóciu. Avšak tu nejde len o Tibora Gašpara, Norberta Bödöra či Moniku Jankovskú, ale aj o množstvo iných ľudí, čo sa ocitli vo väzbe za úplne rovnakých podmienok a nemajú nikoho, kto by sa ich zastal.

Médiá už vôbec nie, pretože tie, kolonizované plesnivým myslením nie nepodobným Marečkovmu, sú dnes na strane politického a právneho primitivizmu. Diskusia o vyvážení nerovnováh v trestnom procese predsa nie je pomáhaním mafii či ustupovaním zločinu. Ak v tom niekto nevidí rozdiel, potom by sa nemal živiť písaním, ale mal by sa uchádzať o prácu na bitúnku.

Marečkova perla:

Ministerka spravodlivosti totiž priznala, že čelí obrovskému politickému tlaku na zmiernenie súčasného stavu – a to aj zo strany Sme rodina.

Je iste len zhodou okolností, že nominant tohto koaličného subjektu – bývalý šéf SIS Pčolinský – je dnes tiež väzobne stíhaný pre korupciu.

Kolíková s povesťou nekompromisnej sekery začala zrazu nepochopiteľne cúvať. Aj „železná lady“ už volá po prehodnotení kolúznej väzby.

Pracovne to eufemisticky nazvala „vyvažovanie záujmov“. V praxi to pritom môže výrazne sťažiť činnosť polície a prokuratúry.

Komentár Ďatľa:

Neviem, či sa to zdá len mne, ale nemôžem si pomôcť, citované odseky znejú, akoby ich Marečkovi diktoval Matovičov Himmler Lipšic v postavení špeciálneho prokurátora. Mária Kolíková je veľkým sklamaním, no keď konečne aspoň pripustila odbornú diskusiu o podmienkach väzby na Slovensku, hneď jej inkvizičné médiá pripomenú, kde jej jej miesto.

Aby bolo jasné, o čom sa rozprávame. Kolíková nediskutuje o možných zmenách Trestného poriadku s politikmi, ale so zástupcami prokuratúry, Policajného zboru, Advokátskej komory a akademického prostredia. Presne to znamená „vyvažovanie záujmov“ a neexistuje žiaden rozumný dôvod prisudzovať tomu pejoratívne asociácie.

Marečkova perla:

Po skrátení lehoty väzby totiž nemusia stihnúť všetky potrebné úkony. Alebo ich pod časovým tlakom neurobia dostatočne dôsledne.

Ďalším rizikom je, že osoby, podozrivé zo závažnej trestnej činnosti, budú mať po skoršom prepustení z väzby priestor na ovplyvňovanie svedkov.

A tiež priebehu trestného konania. Niet pochýb, že plejáda prominentov, ktorá nedobrovoľne zmenila miesto bydliska, má stále za hrsť kontaktov.

Komentár Ďatľa:

A sme doma. Úlohou vyšetrovateľa prípadne prokurátora je v trestných konaniach, v rámci ktorých sú obvinení vo väzbe, bez zbytočných prieťahov vykonávať všetky procesné úkony tak, aby tento mimoriadny a dočasný obmedzujúci zásah do osobných a ľudských práv trval iba nevyhnutne dlhý čas.

Ak vyšetrovateľ vypočuje všetkých svedkov a spoluobvinených, už nie je priestor na ich ovplyvňovanie. Isteže, všetko je možné. Aj to, že niekto začne záhadne meniť výpovede alebo si prestane pamätať, lenže tým seba samého vystavuje hrozbe trestného postihu.

Nikto nehovorí, že väzba nemá v trestnom konaní miesto. Naopak, má a často veľmi dôležitý. Avšak väzba nie je výkon trestu, a preto musí trvať iba nevyhnutne dlhý čas, čo v materiálnom právnom štáte znamená čo najkratšie.

Marečkova perla:

Spoza múrov väzníc to predsa len nejde tak ľahko ako z hotela Hilton. Aj ich advokáti navyše kráčajú v bojových podmienkach po tenkom ľade.

Na konci dňa tak môžu byť výsledkom „vyvažovania záujmov“ oslobodzujúce rozsudky. Pre nedostatok dôkazov, nekvalitné obžaloby alebo ohybnosť sudcov.

A ruka v ruke s tým aj frustrácia kritickej masy, ktorá ešte stále úprimne verí, že éra nedotknuteľnosti našich ľudí už raz a navždy skončila.

Komentár Ďatľa:

Okrem toho, že citované tri odseky sú do veľkej miery bla, bla, bla, treba povedať, že ohybnosť sudcov nemá nič spoločné s dĺžkou trvania väzby. To musel doktor Lipšic príčinlivému Marečkovi zle nadiktovať. Alebo si to nesprávne zapísal.

Nehovoriac o tom, že väzba môže byť v našom právnom systéme nahradená aj takzvaným elektronickým náramkom. Dokonca aj povinnosťou zdržiavať sa doma. Ani tieto existujúce nástroje sa dostatočne nevyužívajú. Do veľkej miery aj preto, lebo poniektorí sudcovia až príliš ochotne načúvajú tomu, čo si myslia esá Marečkovho či Tódovej rangu.

Marečkova perla:

Podobne skľučujúco sa cítili aj rodičia Jána a Martiny, keď si vypočuli šokujúci verdikt prvostupňového súdu, že Kočner a Zsuzsová sú nevinní.

Komentár Ďatľa:

Mareček si s z nás zrejme robí prču, veď Kočner so Zsuzsovou boli po celý čas vo väzbe. A keď druhej menovanej uplynula lehota, kukláči ju otočili pri bráne väznice a išla dnu znova.

Marečkova perla:

Ak sa naozaj prekope kolúzna väzba – čo sa aj pre Kolíkovej manévre začína javiť ako reálne – Ficovi ľudia môžu v base otvárať šampanské.

Komentár Ďatľa:

Mareček, daj si prihlášku do OĽANO. Toto ti fakt ide. Politické slogany však nemajú nič spoločné s kritickým myslením a tebou toľko oslavovanou kvalitnou žurnalistikou.

Marečkova perla:

Táto téma totiž spojila aj úplne protichodné skupiny a záujmy. Ľudí rôznych charakterov aj motivácií, o čom sa Smeru mohlo len snívať.

A vedľajším produktom tejto operácie môže byť aj nárast antisystému, keď sa „bezúhonný“ mafián nečakane zbratá s legitimizovaným fašistom.

Komentár Ďatľa:

Ako vravím, najvyšší čas podať si prihlášku do OĽANO. Toto už nemá nič spoločné s racionálnou a právnou argumentáciou. Ako politický naratív to v určitých kruhoch obstojí.

Po boku Igora Matoviča to môžeš, Mareček, dotiahnuť aj na ministra. Dokonca spravodlivosti.

Najnovšie články

Naozaj by sa rozpadol zahraničnopolitický konsenzus?

23.06.2023  I  14:50

Domáce komentáre

Ako býva zlým zvykom, aj v prípade zahraničnopolitického konsenzu na Slovensku sa mediálny obraz nezhoduje s popisovanou realitou.

Oslávte Prvý máj so službou Ďateľ-Big Picture

26.04.2022  I  10:20

Domáce komentáre

Nadišiel čas. Projekt Ďateľ – Big Picture bude od 1. mája 2022 platenou službou. Na publikovanie denných prehľadov a analýz geopolitického vývoja bude využívať platformu patreon.com.