clanok

´Ndrangheta nie je nálepka, ale sú to konkrétne metódy a formy obzvlášť nebezpečnej trestnej činnosti

03.03.2018  I  21:25

Domáce komentáre

Nie každý, kto v jednej vete aspoň trikrát zopakuje slovo ´Ndrangheta, vie, o čom hovorí. Pozrime sa na to, čo všetko by sa muselo preukázať, aby sme mohli povedať, že na Zemplíne vyčíňa kalábrijská mafia.

Nové slovo

Po vražde Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka sa médiá a politici naučili nové slovo. ´Ndrangheta. Skloňujú ho vo všetkých pádoch, ohurujú verejnosť a ukazujú prstom na Zemplín, kde údajne žijú viaceré osoby podozrivé z členstva v tejto zločineckej organizácii. Ďateľ.sk na základe dostupných informácií nedokáže posúdiť, či na východe Slovenska skutočne pôsobí ´Ndrangheta. Ak by to bola pravda, musela by činnosť Talianov z Kalábrie spĺňať niekoľko formálnych a materiálnych znakov. O aké ide, vysvetlíme v nasledujúcich odsekoch. Treba však predoslať, že potvrdiť alebo vyvrátiť príslušnosť Vadalovcov a Rodovcov k ´Ndranghete môžu jedine orgány činné v trestnom konaní, pretože nik iný na to nemá dostatok síl, prostriedkov a zákonných oprávnení.

Mafiánsky štát (?)

Kalábria má približne dva milióny obyvateľov, jej HDP sa pohybuje okolo 33 miliárd eur. V tomto južnom, pomerne zaostalom regióne, ako je všeobecne známe, má domovskú základňu ´Ndrangheta, jedna z troch najsilnejších mafiánskych štruktúr v Taliansku. Odborníci odhadujú, že v samotnej Kalábrii pôsobí od 6 do 7 tisíc príslušníkov mafiánskych rodín patriacich k ´Ndranghete (celosvetovo ich má byť aj s domácim jadrom do 10 tisíc). Ročné „tržby“ ´Ndranghety sa odhadujú na 35 – 40 miliárd eur, teda viac ako HDP samotnej Kalábrie, respektíve niečo medzi 3 až 3,5 percentami celkového HDP Talianska. Niektoré odhady ročných príjmov ´Ndranghety sú ešte vyššie, ostaňme však pri nami uvádzaných konzervatívnejších číslach. V tejto súvislosti je potrebné zvýrazniť, že ekonomické aktivity organizovaného zločinu ako celku podľa kvalifikovaných odhadov predstavujú viac než 10 percent HDP Talianska.

Čo je vlastne ´Ndrangheta

Do ´Ndranghety sa nevstupuje, ale rodí. Členov jednotlivých rodín a klanov spájajú pevné rodinné zväzky, a to je aj dôvod, prečo je pre orgány činné v trestnom konaní mimoriadne ťažké prenikať do týchto štruktúr a odhaľovať ich trestnú činnosť. ´Ndrangheta sa opiera nielen o príbuzenské väzby, ale aj o mimoriadne efektívnu horizontálnu hierarchiu, viazanú na obce, dediny, mestá či mestské štvrte alebo väčšie aglomerácie. Nemá pyramídovú štruktúru ako napríklad Cosa Nostra, aj keď po ostatnej vojne medzi niektorými klanmi a rodinami si aj ´Ndrangheta vytvorila vertikálnu hierarchickú os, ktorej poslaním však nie je riadenie organizácie, ale urovnávanie sporov, respektíve rozhodovanie o deľbe teritórií.

Bez toho, aby sme zabŕdali do prílišných detailov, uveďme, že ´Ndrangheta, tak ako iné talianske mafie, spolupracuje s osobami z takzvanej sivej zóny. Ide o právnikov, ekonómov, bankárov, účtovníkov, politikov, úradníkov a tiež osoby, ktoré pred štátom predstierajú, že sú vlastníkmi obchodných spoločností (teda biele kone). Nejde o členov ´Ndranghety, ale o ľudí, považovaných za dostatočne dôveryhodných na to, aby mafii poskytovali na komerčnej báze určité služby. Niektoré osoby sú k spolupráci s ´ndranghetisti prinútené vydieraním, násilím alebo inou formou donucovania.

Spolupráca so sivou zónou je pre ´Ndranghetu mimoriadne dôležitá najmä pri investovaní príjmov pochádzajúcich z trestnej činnosti do legálnej ekonomiky. Mafia disponuje obrovským množstvom hotovosti, ktorá im poskytuje výhody a možnosti tak pri korupcii, ako aj vo verejnom obstarávaní. Hotovosť totiž znamená lacné peniaze bez nákladov na obsluhu dlhovej služby, čo na jednej strane zvýhodňuje firmy bielych koňov v súťažiach v rámci verejného i súkromného obstarávania a na strane druhej poškodzuje prirodzenú hospodársku konkurenciu.

„Obchodné“ záujmy

Najväčšie zdroje príjmov ´Ndranghety pochádzajú z obchodu s drogami, najmä kokaínom. Ten sa na územie Kalábrie a vlastne do celého Talianska dostáva cez prístav Gioia Tauro, ktorý využívajú kalábrijskí mafiáni aj na pašovanie zbraní, čo predstavuje ďalší zdroj ilegálnych príjmov. Okrem kokaínu sa ´Ndrangheta angažuje aj v obchode s heroínom a mimo územia Talianska a Európy boli zaznamenané pod jej taktovkou aj veľké dodávky syntetickej drogy extáza v Austrálii.

V repertoári ´Ndranghety nechýbajú ani pre mafiu klasické zdroje príjmov, ako sú prostitúcia, vydieranie či výpalné, únosy pre výkupné, manipulovanie verejného obstarávania v prospech firiem napísaných na bielych koňov, participácia na organizovaní ilegálnej migrácie v spolupráci s rumunskými, albánskymi, kosovskými a srbskými kriminálnymi organizáciami a obchodovanie s falšovaným značkovým tovarom všetkého druhu.

Zemplínsky hlavolam

´Ndrangheta svoje pôsobenie neobmedzuje iba na Kalábriu. Je aktívna vo viacerých talianskych regiónoch, najmä tých bohatších, ako sú Piemont, Lombardia a Lazio, kde sa okrem distribúcie drog usilujú o investovanie ilegálnych prímov do regulárnej ekonomiky. Mimo Apeninského polostrova je silne prítomná v Nemecku, Holandsku, Belgicku, čiastočne vo Švajčiarsku. Úzko spolupracuje s drogovými kartelmi Južnej Ameriky a na severe kontinentu operuje niekoľko rodín v USA a Kanade.

Z viacerých náznakov policajného prezidenta Tibora Gašpara možno vyvodiť, že Vadalovci a Rodovci na slovenskom Zemplíne mali a pravdepodobne aj majú viaceré problémy s Trestným zákonom. Ich apetít v čerpaní eurofondov alebo aktivity spojené so solárnou energiou vzbudzujú viaceré otázky. Nie je vylúčené, že časom sa o ich nezákonnom konaní dozvieme ešte viac. Avšak či patria k ´Ndranghete alebo sú jej sivou zónou alebo sa rozhodli páchať trestnú činnosť na Slovensku na vlastnú päsť alebo ide o bujarých exotov so sklonom k excentrickým spôsobom, to je hlavolam, na ktorý nemáme okamžitú odpoveď.

Pri skúmaní tejto záhady však treba vychádzať z faktu, že ´Ndrangheta nie je iba nálepka. Naopak, ide o formy a metódy ilegálnej a naoko zákonnej činnosti zameranej na dosahovanie maximálneho zisku. Pri dosahovaní tohto cieľa sa ¢Ndrangheta nezastaví ani pred vydieraním, poškodzovaním cudzieho majetku (napríklad podpaľačstvom), fyzickým násilím, únosmi a vraždami.

Ak sa teda má potvrdiť, že Zemplín ovládla ´Ndrangheta, musí byť preukázané, že ako ´Ndrangheta v skutočnosti koná.

Najnovšie články

Naozaj by sa rozpadol zahraničnopolitický konsenzus?

23.06.2023  I  14:50

Domáce komentáre

Ako býva zlým zvykom, aj v prípade zahraničnopolitického konsenzu na Slovensku sa mediálny obraz nezhoduje s popisovanou realitou.

Oslávte Prvý máj so službou Ďateľ-Big Picture

26.04.2022  I  10:20

Domáce komentáre

Nadišiel čas. Projekt Ďateľ – Big Picture bude od 1. mája 2022 platenou službou. Na publikovanie denných prehľadov a analýz geopolitického vývoja bude využívať platformu patreon.com.