clanok

´Ndrangheta nie je nálepka, ale sú to konkrétne metódy a formy obzvlášť nebezpečnej trestnej činnosti

03.03.2018  I  21:25

Domáce komentáre

Nie každý, kto v jednej vete aspoň trikrát zopakuje slovo ´Ndrangheta, vie, o čom hovorí. Pozrime sa na to, čo všetko by sa muselo preukázať, aby sme mohli povedať, že na Zemplíne vyčíňa kalábrijská mafia.

Nové slovo

Po vražde Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka sa médiá a politici naučili nové slovo. ´Ndrangheta. Skloňujú ho vo všetkých pádoch, ohurujú verejnosť a ukazujú prstom na Zemplín, kde údajne žijú viaceré osoby podozrivé z členstva v tejto zločineckej organizácii. Ďateľ.sk na základe dostupných informácií nedokáže posúdiť, či na východe Slovenska skutočne pôsobí ´Ndrangheta. Ak by to bola pravda, musela by činnosť Talianov z Kalábrie spĺňať niekoľko formálnych a materiálnych znakov. O aké ide, vysvetlíme v nasledujúcich odsekoch. Treba však predoslať, že potvrdiť alebo vyvrátiť príslušnosť Vadalovcov a Rodovcov k ´Ndranghete môžu jedine orgány činné v trestnom konaní, pretože nik iný na to nemá dostatok síl, prostriedkov a zákonných oprávnení.

Mafiánsky štát (?)

Kalábria má približne dva milióny obyvateľov, jej HDP sa pohybuje okolo 33 miliárd eur. V tomto južnom, pomerne zaostalom regióne, ako je všeobecne známe, má domovskú základňu ´Ndrangheta, jedna z troch najsilnejších mafiánskych štruktúr v Taliansku. Odborníci odhadujú, že v samotnej Kalábrii pôsobí od 6 do 7 tisíc príslušníkov mafiánskych rodín patriacich k ´Ndranghete (celosvetovo ich má byť aj s domácim jadrom do 10 tisíc). Ročné „tržby“ ´Ndranghety sa odhadujú na 35 – 40 miliárd eur, teda viac ako HDP samotnej Kalábrie, respektíve niečo medzi 3 až 3,5 percentami celkového HDP Talianska. Niektoré odhady ročných príjmov ´Ndranghety sú ešte vyššie, ostaňme však pri nami uvádzaných konzervatívnejších číslach. V tejto súvislosti je potrebné zvýrazniť, že ekonomické aktivity organizovaného zločinu ako celku podľa kvalifikovaných odhadov predstavujú viac než 10 percent HDP Talianska.

Čo je vlastne ´Ndrangheta

Do ´Ndranghety sa nevstupuje, ale rodí. Členov jednotlivých rodín a klanov spájajú pevné rodinné zväzky, a to je aj dôvod, prečo je pre orgány činné v trestnom konaní mimoriadne ťažké prenikať do týchto štruktúr a odhaľovať ich trestnú činnosť. ´Ndrangheta sa opiera nielen o príbuzenské väzby, ale aj o mimoriadne efektívnu horizontálnu hierarchiu, viazanú na obce, dediny, mestá či mestské štvrte alebo väčšie aglomerácie. Nemá pyramídovú štruktúru ako napríklad Cosa Nostra, aj keď po ostatnej vojne medzi niektorými klanmi a rodinami si aj ´Ndrangheta vytvorila vertikálnu hierarchickú os, ktorej poslaním však nie je riadenie organizácie, ale urovnávanie sporov, respektíve rozhodovanie o deľbe teritórií.

Bez toho, aby sme zabŕdali do prílišných detailov, uveďme, že ´Ndrangheta, tak ako iné talianske mafie, spolupracuje s osobami z takzvanej sivej zóny. Ide o právnikov, ekonómov, bankárov, účtovníkov, politikov, úradníkov a tiež osoby, ktoré pred štátom predstierajú, že sú vlastníkmi obchodných spoločností (teda biele kone). Nejde o členov ´Ndranghety, ale o ľudí, považovaných za dostatočne dôveryhodných na to, aby mafii poskytovali na komerčnej báze určité služby. Niektoré osoby sú k spolupráci s ´ndranghetisti prinútené vydieraním, násilím alebo inou formou donucovania.

Spolupráca so sivou zónou je pre ´Ndranghetu mimoriadne dôležitá najmä pri investovaní príjmov pochádzajúcich z trestnej činnosti do legálnej ekonomiky. Mafia disponuje obrovským množstvom hotovosti, ktorá im poskytuje výhody a možnosti tak pri korupcii, ako aj vo verejnom obstarávaní. Hotovosť totiž znamená lacné peniaze bez nákladov na obsluhu dlhovej služby, čo na jednej strane zvýhodňuje firmy bielych koňov v súťažiach v rámci verejného i súkromného obstarávania a na strane druhej poškodzuje prirodzenú hospodársku konkurenciu.

„Obchodné“ záujmy

Najväčšie zdroje príjmov ´Ndranghety pochádzajú z obchodu s drogami, najmä kokaínom. Ten sa na územie Kalábrie a vlastne do celého Talianska dostáva cez prístav Gioia Tauro, ktorý využívajú kalábrijskí mafiáni aj na pašovanie zbraní, čo predstavuje ďalší zdroj ilegálnych príjmov. Okrem kokaínu sa ´Ndrangheta angažuje aj v obchode s heroínom a mimo územia Talianska a Európy boli zaznamenané pod jej taktovkou aj veľké dodávky syntetickej drogy extáza v Austrálii.

V repertoári ´Ndranghety nechýbajú ani pre mafiu klasické zdroje príjmov, ako sú prostitúcia, vydieranie či výpalné, únosy pre výkupné, manipulovanie verejného obstarávania v prospech firiem napísaných na bielych koňov, participácia na organizovaní ilegálnej migrácie v spolupráci s rumunskými, albánskymi, kosovskými a srbskými kriminálnymi organizáciami a obchodovanie s falšovaným značkovým tovarom všetkého druhu.

Zemplínsky hlavolam

´Ndrangheta svoje pôsobenie neobmedzuje iba na Kalábriu. Je aktívna vo viacerých talianskych regiónoch, najmä tých bohatších, ako sú Piemont, Lombardia a Lazio, kde sa okrem distribúcie drog usilujú o investovanie ilegálnych prímov do regulárnej ekonomiky. Mimo Apeninského polostrova je silne prítomná v Nemecku, Holandsku, Belgicku, čiastočne vo Švajčiarsku. Úzko spolupracuje s drogovými kartelmi Južnej Ameriky a na severe kontinentu operuje niekoľko rodín v USA a Kanade.

Z viacerých náznakov policajného prezidenta Tibora Gašpara možno vyvodiť, že Vadalovci a Rodovci na slovenskom Zemplíne mali a pravdepodobne aj majú viaceré problémy s Trestným zákonom. Ich apetít v čerpaní eurofondov alebo aktivity spojené so solárnou energiou vzbudzujú viaceré otázky. Nie je vylúčené, že časom sa o ich nezákonnom konaní dozvieme ešte viac. Avšak či patria k ´Ndranghete alebo sú jej sivou zónou alebo sa rozhodli páchať trestnú činnosť na Slovensku na vlastnú päsť alebo ide o bujarých exotov so sklonom k excentrickým spôsobom, to je hlavolam, na ktorý nemáme okamžitú odpoveď.

Pri skúmaní tejto záhady však treba vychádzať z faktu, že ´Ndrangheta nie je iba nálepka. Naopak, ide o formy a metódy ilegálnej a naoko zákonnej činnosti zameranej na dosahovanie maximálneho zisku. Pri dosahovaní tohto cieľa sa ¢Ndrangheta nezastaví ani pred vydieraním, poškodzovaním cudzieho majetku (napríklad podpaľačstvom), fyzickým násilím, únosmi a vraždami.

Ak sa teda má potvrdiť, že Zemplín ovládla ´Ndrangheta, musí byť preukázané, že ako ´Ndrangheta v skutočnosti koná.

Najnovšie články

Kajúcnik: Bábka v rukách spolitizovanej spravodlivosti

24.01.2022  I  17:21

Domáce komentáre

Nielen trestné stíhanie, ale aj väzobné obmedzenie osobnej slobody občanov sú dnes na Slovensku predmetom ostrých polemík. Vzniká podozrenie, že trestné konanie sa stalo nástrojom politiky. Nie je to rétorická figúra, ale nebezpečný trend, a preto o ňom treba naliehavo hovoriť.

K 29. narodeninám Slovenskej republiky

31.12.2021  I  11:05

Domáce komentáre

Pred 29 rokmi zanikla Československá federatívna republika. Federálne zhromaždenie prijalo ústavný zákon o rozpustení spoločného štátu a 1. januára 1993 začali existovať Slovenská republika a Česká republika ako samostatné štáty. Aj keď nové štáty vznikli predovšetkým z vôle vtedajších politických reprezentácií podporovaných významnou časťou oboch národov, zmena na politickej mape Európy by nebola možná bez širších geopolitických pohybov na kontinente.

Potrebuje Slovensko obrannú dohodu s USA?

20.12.2021  I  12:00

Domáce komentáre

Ministri zahraničných vecí a obrany Ivan Korčok a Jaroslav Naď presadzujú, aby kabinet Eduarda Hegera podpísal Dohodu o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických. Slovensko malo takmer tri desaťročia pomerne vyvážanú diplomaciu a jeho zahraničná politika reflektovala geopolitické postavenie krajiny v Európe. Súčasná politická reprezentácia túto rovnováhu krok za krokom narúša a robí zo Slovenska satelitný štát.