clanok

Obvinenie Vladimíra Pčolinského dokazuje, že mafia nikam neodchádza

31.03.2021  I  12:00

Domáce komentáre

Ak niekto z nepochopiteľného dôvodu uveril propagande Matovičovho režimu o boji proti mafii a korupcii, uznesenie o obvinení riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského musí byť pre každú politickú naivku nepríjemným vytriezvením.

Pozoruhodný čitateľský zážitok

Uznesenie vyšetrovateľa NAKA o obvinení riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského a advokáta Zoroslava Kollára poskytuje pozoruhodný čitateľský zážitok. Človek sa z neho dozvedá nielen priebeh skutkového deja, ktorý mal viesť k spáchaniu viacerých trestných činov, ale je aj čiastočnou rekonštrukciou zostavenia koalície zločineckých štruktúr, pôsobiacich v bezpečnostných a spravodajských zložkách počas pôsobenia predchádzajúcej aj súčasnej vlády.

Ak je pravda, čo sa uvádza v uznesení, riaditeľ SIS Pčolinský sa mal dopustiť zločinov prijímania úplatku a zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Pán Kollár sa mal zase dopustiť prečinu podplácania.

Uznesenie o obvinení oboch menovaných je postavené na výpovediach dvoch kajúcnikov. Bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta Makóa a bývalého námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu. Výpovede oboch pánov sa zhodujú, a preto si môžeme pre túto chvíľu odpustiť úvahy o tom, že v zásade ide o poriadne kurvy.

Vzhľadom na to, že Beňa je vo vyšetrovacej väzbe, odpadáva možnosť, že sa s Makóm na neboráka Pčolinského dohodli, ako sa to usiluje portrétovať jeho naivná a nie veľmi inteligentná obhajoba.

Priebeh skutkového deja

Beňa aj Makó v zhode uvádzajú, že v auguste 2020 v salóniku vedľa kancelárie riaditeľa SIS sa stretli s Pčolinským. Makó na tomto stretnutí povedal, že Zoroslav Kollár by sa vedel revanšovať, ak by SIS prestala s jeho spravodajským rozpracovaním. Riaditeľ SIS Pčolinský aj jeho námestník Beňa svorne potvrdili, že Kollár je objektom spravodajského rozpracovania a sú naňho nasadené aj informačno-technické prostriedky (odpočúvanie). Obaja funkcionári spravodajskej služby sa vyjadrili, že ak advokát vie, čo sa patrí, tak odpočúvanie ukončia.

Na základe popísanej dohody Makó informoval Kollára, že spravodajskí bossovia súhlasili. Advokát odovzdal Makóovi zalepenú obálku, neskôr ju v kancelárii SBS LAMA doručil Beňovi. Odtiaľ námestník riaditeľa SIS utekal k sebe do kancelárie, kde najprv skontroloval, koľko v obálke je. Zistil, že ide o sumu 40 tisíc eur, rozdelenú na dve polovice. Dve kopy bankoviek v nominálnej hodnote 100 a 200 eur boli previazané gumičkami. Beňa sa s úplatkom poponáhľal do kancelárie riaditeľa SIS, tam si peniaze bratsky rozdelili.

Z výpovede kajúcnika Makóa vyplýva, že Kollár mal Pčolinskému a Beňovi prisľúbiť platby za ochranu pred spravodajským rozpracovaním na pravidelnej báze. Nie je však jasné a isté, či k ďalšiemu finančnému plneniu došlo. Pravdepodobne nie.

Spravodajská operácia proti Kollárovi bola zastavená. Keď podriadení Beňu informovali, že advokát používa ešte jeden telefón písaný na inú osobu, oznámil túto skutočnosť Pčolinskému. Riaditeľ SIS podriadenému vydal pokyn, aby neboli podniknuté kroky k obsadeniu takzvanej drevenej telefónnej stanice informačno-technickým prostriedkom. Pčolinský a Beňa ukončenie rozpracovania Zoroslava Kollára pred podriadenými odôvodňovali tvrdením, že nič podstatné neprináša. Takisto sa odvolávali na to, že keďže advokáta rozpracováva aj NAKA, nie je dôvod, aby sa vo veci angažovala SIS.

Z vyšetrovateľom zisteného skutkového stavu takisto vyplýva, že Pčolinský sa podujal v záujme ochrany Zoroslava Kollára zavádzať aj predsedu vlády Igora Matoviča. Mal mu povedať, že rozpracovanie advokáta neviedlo k žiadnym zaujímavým výsledkom. V uznesení sa však neuvádza nič o tom, z akého dôvodu mal byť premiér Matovič informovaný, že SIS má pod drobnohľadom Kollára.

Z výpovedí Makóa a Beňu je takisto zrejmé, že Kollár bol nielen odpočúvaný, ale aj fyzicky sledovaný. Fotografie z tohto úkonu poslal Beňa cez aplikáciu Threema Makóovi. Námestník riaditeľa SIS Makóa takisto informoval o tom, kedy a ako bola operácia proti Kollárovi ukončená.

Obaja kajúcnici v zhode vypovedajú, že Zoroslav Kollár vedel od bližšie nezisteného zdroja, že ho rozpracúvajú tak SIS, ako aj NAKA. Advokát vedel aj to, že proti nemu vypovedá sudca Vladimír Sklenka. Kollár si vraj zo záujmu NAKA nerobil veľké starosti, za každú cenu však chcel, aby vo vzťahu k nemu ukončila aktivity práve SIS.

Pre úplnosť už len dodajme, že podľa výpovede Ľudovíta Makóa malo dôjsť k odovzdaniu úplatku pred 26. augustom 2020.

Ako sa zoznámili Makó s Beňom

Makó a Beňa zhodne tvrdia, že ich v Košiciach v roku 2016 alebo 2015 zoznámil vtedajší riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, dnes ďalší kajúcnik. Makó bol v tom čase riaditeľom KÚFS. Beňa bol od roku 2016 riaditeľom bezpečnostného úradu SIS a mal čulé styky s Pčolinským a ďalším obvineným Petrom Koščom.

V uznesení sa to síce nepíše, no v rámci iných trestných konaní bolo zistené, že v priebehu roku 2016 sa zoznámil s riaditeľom KÚFS aj bývalý príslušník SIS František Böhm, ktorý bol neskôr spolu s Makóm obvinený a nedávno za dramatických okolností spáchal samovraždu. Z tých istých zistení taktiež vyplýva, že na konci roka 2018 zoznámil Böhma s Beňom práve Makó.

Ako sa zoznámil Pčolinský s Makóm

Z uznesenia o obvinení riaditeľa SIS a advokáta Kollára je zrejmé, že Beňa v roku 2018 zoznámil vtedajšiu sivú eminenciu zločineckej skupiny Sme rodina Pčolinského s riaditeľom KÚFS Makóm. V uvedenom období sa mali v médiách množiť negatívne články o Makóovi a na jeho adresu sa mal údajne rovnako negatívne vyjadriť aj Pčolinský.

Lenže slovo dalo slovo a Beňa dal oboch pánov dokopy. A padli si do oka, pretože odvtedy ostali v pravidelnom telefonickom aj osobnom kontakte. Apropo, počas prvého stretnutia v reštaurácii Stodola na bratislavskej Kolibe žiadal Pčolinský o pomoc Makóa pri riešení problémov rodinnej herne v Ružomberku. Zaujímali sa o ňu totiž KÚFS a Finančná správa. A tak sme sa dozvedeli, že láska bratov Pčolinských k hazardu nie je minulosťou. Zmenila sa len jej perspektíva. Kým v mladosti v herniach peniaze míňali, teraz na hazarde zarábajú.

Pčolinský verboval Makóa do SIS

Pozoruhodné sú aj tie pasáže uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré poukazujú na obdobie po nástupe vlády Igora Matoviča k moci. Vtedy sa zase prišiel poradiť Makó s Pčolinským, či sa má vzdať pozície riaditeľa KÚFS alebo má o funkciu u novej vládnej moci zabojovať.

Riaditeľ SIS Makóovi poradil, aby sa funkcie vzdal a navrhol mu, že ďalší služobný pomer by mohol vykonávať v tajnej službe. Svojím spôsobom sa teda dá povedať, že Pčolinský verboval Makóa, čo je mimoriadne pikantné zistenie vo svetle Matovičovej propagandy o boji proti mafii, korupcii a organizovanému zločinu v štruktúrach štátu.

Najnovšie články

Kajúcnik: Bábka v rukách spolitizovanej spravodlivosti

24.01.2022  I  17:21

Domáce komentáre

Nielen trestné stíhanie, ale aj väzobné obmedzenie osobnej slobody občanov sú dnes na Slovensku predmetom ostrých polemík. Vzniká podozrenie, že trestné konanie sa stalo nástrojom politiky. Nie je to rétorická figúra, ale nebezpečný trend, a preto o ňom treba naliehavo hovoriť.

K 29. narodeninám Slovenskej republiky

31.12.2021  I  11:05

Domáce komentáre

Pred 29 rokmi zanikla Československá federatívna republika. Federálne zhromaždenie prijalo ústavný zákon o rozpustení spoločného štátu a 1. januára 1993 začali existovať Slovenská republika a Česká republika ako samostatné štáty. Aj keď nové štáty vznikli predovšetkým z vôle vtedajších politických reprezentácií podporovaných významnou časťou oboch národov, zmena na politickej mape Európy by nebola možná bez širších geopolitických pohybov na kontinente.

Potrebuje Slovensko obrannú dohodu s USA?

20.12.2021  I  12:00

Domáce komentáre

Ministri zahraničných vecí a obrany Ivan Korčok a Jaroslav Naď presadzujú, aby kabinet Eduarda Hegera podpísal Dohodu o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických. Slovensko malo takmer tri desaťročia pomerne vyvážanú diplomaciu a jeho zahraničná politika reflektovala geopolitické postavenie krajiny v Európe. Súčasná politická reprezentácia túto rovnováhu krok za krokom narúša a robí zo Slovenska satelitný štát.