clanok

Pozadie Dankovej racionality a Nicholsonovej diskutabilný ťah

08.09.2017  I  20:55

Domáce komentáre

Nedostatok talentu ešte neznamená, že Andrej Danko úplne stratil rozum. A keď Lucia Nicholsonová máva papierom z NAKA, neznamená to, že jeho autorom nemôže byť jej asistent Pavol Milan.

Vystupovanie Andreja Danka v koaličnej šarvátke bolo bezpochyby komické. Všeobecne sa to pripisuje jeho jemne povedané zvláštnej povahe a politickému amaterizmu. Oboje je síce pravda, ale bolo by veľkým zjednodušením ostať len pri tomto konštatovaní. Na prvý pohľad šialené správanie sa Andreja Danka má aj racionálne pozadie, musíme však dodať, že ide o racionalitu svojho druhu.

Scenár 2010 2.0

Dôvody, ktoré viedli predsedu SNS k tomu, aby predstieral, že podporí vyslovenie nedôvery ministrovi Jánovi Richterovi, nemali nič spoločné s mediálnou manipuláciou okolo resocializačného centra Čistý deň. Andrej Danko riešil úplne iný problém. V podstate mu čelí od chvíle, keď vstúpil do koalície so Smerom. V jeho strane panuje priam hysterický strach, že po najbližších voľbách sa môže zopakovať scenár z roku 2010, keď SNS po účasti v prvej vláde Roberta Fica vypadla z parlamentu. Národná strana si je vedomá, že Robert Fico aj v súčasnosti úspešne loví medzi voličmi SNS. Čím väčšmi sa strápňuje jej predseda výstupmi ako výložky a výrokmi typu „odvolávam, čo som odvolal“, tým bude pytliactvo predsedu Smeru efektívnejšie.

Čo s tým má Sociálna poisťovňa?

Pokiaľ ide o samotného Jána Richtera, Andrej Danko mu vyčíta dve veci. Prvá je politicky legitímna, druhá sotva. Minister práce v súlade s programom Smeru presadzuje zvyšovanie minimálnej mzdy v súkromnom sektore. Lenže Andrej Danko by chcel - v súlade s programom SNS -, aby pán Richter pracoval aj na zavedení minimálnej mzdy a 13. a 14. platu aj v sektore verejnom. A to minister práce, zase v súlade so zásadami rozpočtovej disciplíny, odmieta.

Andrej Danko ministrovi Richterovi nemôže odpustiť ani to, že nechce pustiť jeho protežantov do verejného obstarávania v Sociálnej poisťovni, na čele ktorej sedí nominant z tvrdého jadra Smeru Ľubomír Vážny. Sociálna poisťovňa robí množstvo verejných obstarávaní. Obzvlášť zaujímavé sú dodávky informačných technológií a v okolí predsedu SNS je na túto oblasť hneď niekoľko (odmietaných) záujemcov. Neschopnosť uspokojiť klientov sa však ako dôvod na vyslovenie nedôvery ministrovi verejne oznámiť nedá a aj to je jedna z príčin (okrem nedostatku talentu), prečo vystupovanie Andreja Danka počas krízy vyznievalo komicky.

Označenie A1

Schôdza parlamentu venovaná odvolávaniu Jána Richtera však odhalila čo – to aj o opozícii. Konkrétne o SaS a menovite o podpredsedníčke parlamentu Lucii Nicholsonovej. Pani podpredsedníčka kolegov, médiá i pospolitý ľud informovala, že disponuje informáciou (údajne z digitálneho informačného toku) NAKA o tom, že Andrej Danko mal byť zapletený do korupcie v kauze eurofondy na ministerstve školstva. Písomnosť mala mať najvyšší stupeň dôveryhodnosti – A1. Konanie Lucie Nicholsonovej je z viacerých dôvodov diskutabilné.

Po prvé, podpredsedníčka parlamentu vytiahla kriminalistický poznatok až potom, keď už bolo jasné, že Andrej Danko nemyslí odvolanie ministra vážne. Ak by SNS zahlasovala za pád Jána Richtera, pani Nicholsonová by o papieri nejasného pôvodu pravdepodobne pomlčala.

Po druhé, pani podpredsedníčka síce oznámila, že dokument má stupeň dôveryhodnosti A1, ale nepovedala, aké je na ňom číslo písomnosti, prípadne k akému číslu kriminálneho spisu sa vzťahuje. Podľa týchto údajov by sa dalo veľmi rýchlo overiť, či je písomnosť pravá alebo vyfabrikovaná na účely politického boja. A tým sa dostávame k ďalšiemu bodu.

Asistent Pavol Milan

Po tretie, je potrebné klásť si otázku, kto Lucii Nicholsonovej písomnosť dal, respektíve akou cestou sa k nej dostala. Vysvetlenie možno ponúka okolnosť, že asistentom pani podpredsedníčky je bývalý vyšetrovateľ NAKA Pavol Milan. Je to presne ten typ človeka, ktorý má jednak dostatok kontaktov na to, aby dokázal politicky výbušnú písomnosť z NAKA získať, a jednak má aj dostatok vedomostí o formálnych náležitostiach takýchto dokumentov, aby vedel, ako má presvedčivý podvrh vyzerať. Inými slovami nie Andrej Danko musí dokazovať, že je nevinný, ale oprávnená autorita musí povedať, či je tento dokument skutočný alebo ide o výtvor politickej tvorivosti. Ak sa ukáže, že platí druhá možnosť, morálny pátos Lucie Nicholsonovej bude v troskách.

Napokon, nech je hodnota Nicholsonovej dokumentu akákoľvek, treba uznať, že z jej strany išlo síce o riskantný ale aj vtipne premyslený ťah. O paranoji Andreja Danka sa v parlamente rozprávajú legendy. Po jej vystúpení musí v hlave predsedu SNS vŕtať dotieravá otázka, či minister vnútra Robert Kaliňák nasadil na jeho rozpracovanie útvary NAKA. A to je možný zárodok ďalšej koaličnej šarvátky, v ktorej Andrej Danko predvedie tanec v leninskom štýle krok vpred, dva kroky vzad.

Najnovšie články

Naozaj by sa rozpadol zahraničnopolitický konsenzus?

23.06.2023  I  14:50

Domáce komentáre

Ako býva zlým zvykom, aj v prípade zahraničnopolitického konsenzu na Slovensku sa mediálny obraz nezhoduje s popisovanou realitou.

Oslávte Prvý máj so službou Ďateľ-Big Picture

26.04.2022  I  10:20

Domáce komentáre

Nadišiel čas. Projekt Ďateľ – Big Picture bude od 1. mája 2022 platenou službou. Na publikovanie denných prehľadov a analýz geopolitického vývoja bude využívať platformu patreon.com.