clanok

V blízkosti Borisa Kollára sa pohybovalo príliš veľa mafiánov, bielych koní a nezvestných

11.04.2018  I  07:55

Domáce komentáre

Keby médiá neplnili najmä propagandistickú, ale spĺňali by skutočnú informačnú funkciu, nemohli by si nevšimnúť, že v okolí Borisa Kollára sa pohybovalo až príliš veľa mafiánov a bielych koní. Na pokrytie tejto témy by stačil priemerný dátový analytik a jeden novinár, ktorý sa pár rokov venuje slovenskému krimi.

Politická inteligencia Milana Krajniaka

Podpredseda strany Sme rodina Milan Krajniak je inteligentný a pružný politik. Keď odišiel z KDH do strany NOVA, reprezentoval v nej radikálne krídlo. V politickej komunikácii používal hraničný slovník, čo nevyhovovalo jeho predsedovi Danielovi Lipšicovi. Milan Krajniak opustil aj túto stranu a po krátkej anabáze Posledného križiaka sa spojil s Borisom Kollárom, vytvorili stranu s názvom Sme rodina a v marci 2016 sa dostali do parlamentu.

Milan Krajniak si uvedomoval, že on sám nemá dostatočný politický sexepíl, aby mohol byť sám lídrom strany. Výťahom do parlamentu sa preňho stal politický analfabet Boris Kollár. To, čo chýbalo pánovi Kollárovi, mal pán Krajniak: skúsenosti z politiky a efektívneho marketingu. A naopak, to, čo nemal Milan Krajniak, mal Boris Kollár: vysokú spontánnu znalosť značky a náklonnosť slovenského bulváru.

Inteligencia Milana Krajniaka spočíva v tom, že veľmi presne zanalyzoval tak svoje, ako aj Kollárove slabiny a prednosti, vyvodil z nich správne závery a priviedol Sme rodina do parlamentu. Milan Krajniak však pred sebou tlačí potenciálne veľký problém. Ak sa raz médiá začnú venovať Borisovi Kollárovi rovnako intenzívne, ako to robia v prípade súčasných koaličných strán, projekt Sme rodina nevyhnutne skončí v troskách.

A nebude na to potrebný rozsiahly investigatívny tím žurnalistov. Postačí jeden priemerne nadaný dátový analytik a jeden skúsenejší novinár so stykmi v polícii a so znalosťou slovenského podsvetia.

Nezvestný Mirko Binka

Pri pohľade do záznamov obchodného registra pôsobí Mirko Binka ako bežný podnikateľ. Ak sa na úradné dokumenty pozeráme s vedomosťami o tom, ako vyzeralo bratislavské podsvetie 90. rokov minulého storočia, máme pred očami úplne iný obraz. Mirko Binka bol takzvaný biely kôň a tak aj dopadol.

Boris Kollár bol spoločníkom a konateľom firmy firma GOIMPEX, s. r. o. Táto spoločnosť bola zase spoluvlastníkom firmy SKI & Co. spol. s r. o, zapísaná do obchodného registra 26. marca 1996; vymazaná 22. novembra 2010. Ďalším spoločníkom SKI & Co. bol istý František Lefler a spolu s Borisom Kollárom boli jej konateľmi až do 23. marca 1997.

Po tomto dátume bol jediným spoločníkom a konateľom firmy SKI & Co. Mirko Binka. Na tom by nemuselo byť nič zlé, keby nebol pán Binka približne 20 rokov nezvestný. Problém spočíva predovšetkým v tom, že biele kone bezprostredne alebo krátko po tom, ako sú na nich prepísané firmy aj s dlhmi, miznú. Presne to sa stalo s Mirkom Binkom a dnes už nikto neverí, že je medzi živými.

Nezvestný Michal Hajtman

V blízkosti Borisa Kollára sa pohyboval ďalší profesionálny biely kôň. Volal sa Michal Hajtman. Bol nastrčený do 15 obchodných spoločností, z toho tri priamo súviseli s predsedom strany Sme rodina: LD & Co., spol. s r. o.; SKI CENTRUM DONOVALY, s r. o.; SNOWTECH, s. r. o.

Je zaujímavé, že spoločníkom firmy LD & Co. boli nielen Boris Kollár a Michal Hajtman, ale aj František Lefler, ktorého už poznáme zo spoločnosti SKI & Co., a teda z príbehu neboráka Binku. LD & Co. mala navyše majetkový podiel vo firme SNOWTECH.

Na prípade Michala Hajtmana je pozoruhodné, že aj on je od konca 90. rokov nezastihnuteľný. Nikto síce nenahlásil jeho nezvestnosť, nebolo začaté pátranie po zmiznutej osobe, nikomu nechýba, ale nie je ho možné nikde nájsť ani sa s ním nijako skontaktovať.

Podľa informácií Ďateľ.sk. bol pán Hajtman vylákaný do zahraničia pod zámienkou dovolenky, z ktorej sa viac nevrátil. Je vysoko pravdepodobné, že rovnako ako mnohé ďalšie biele kone, aj on bol závislý od drog, takže si nebol plne vedomý toho, aké právne dokumenty podpisuje.

Dobový kontext a Boris Kollár

Na základe vyššie uvedených informácií nie je možné povedať, že zmiznutie Mirka Binku a Michala Hajtmana má na svedomí Boris Kollár. Na druhej strane zmiznutie dvoch osôb, s ktorými mal obchodné vzťahy, vyvoláva rôzne otázky a navodzuje aj určité podozrenia. Podporuje to aj dobový kontext, tvorený čulými a bohatými osobnými a obchodnými stykmi pána Kollára so slovenským podsvetím.

Nie je možné v jednom článku pomenovať všetky väzby predsedu Sme rodina s kriminálnym prostredím. Za mnohé uveďme angažovanie sa Borisa Kollára vo firme SOLISKO ŠPORT, a. s., v ktorej spolu s ním pôsobili aj Milan Erd, Milan Kušmirek a Mária Žembová.

Milan Erd, prezývaný Sližo, patril do kriminálnej skupiny Eduarda Diniča, ktorý bol v roku 1998 zavraždený odpálením nástražného výbušného systému. Bomba bola zakopaná pod chodníkom na tenisových kurtoch na Zlatých pieskoch v Bratislave.

Milan Kušmirek, prezývaný Ježko, známy predstaviteľ podtatranského podsvetia, obchodný partner a osobný priateľ Ondreja Žembu, ktorý bol v tomto regióne nespochybniteľnou hlavou organizovaného zločinu.

Mária Žembová je matkou Ondreja Žembu a vo viacerých prípadoch zastupovala synove obchodné záujmy.

Ondrej Žemba sa na konci 90. rokov zmocnil podniku Tatravagónka Poprad. Podarilo sa mu to okrem iného aj preto, lebo záhadne zmizol podnikateľ a prednosta Okresného úradu v Poprade za HZDS Vladimír Bachleda. Krátko po týchto udalostiach začal Ondrej Žemba žiť s Annou Bachledovou, manželkou nezvestného politika, podnikateľa a spolumajiteľa Tatravagónky. Telo Vladimíra Bachledu sa zatiaľ nenašlo. Podľa informácií Dateľ.sk sa na jeho únose podieľal aj Mikuláš Černák. Pred likvidáciou bol Vladimír Bachleda proti svojej vôli držaný v jednej z izieb hotela FIS.

Dočasný odklad

Udalosti, o ktorých píšeme, išli raz viac inokedy menej blízko Borisa Kollára a jeho prípadná priama zodpovednosť by musela byť predmetom objektívneho posúdenia príslušných orgánov. Z perspektívy trestného práva je Boris Kollár, prinajmenšom pre túto chvíľu, bezúhonným občanom. Z pohľadu politiky a dôvery vo verejného činiteľa sa veci javia komplikovanejšie.

Politik môže iba ťažko obhájiť, že v jednom desaťročí mal obchodné i osobné vzťahy s kriminálnym podsvetím, prepisoval firmy na miznúce osoby a v inom desaťročí už ako politik ľuďom sľubuje jánošíkovskú exekučnú amnestiu a je levom televíznej smotánky. Pre túto chvíľu má Boris Kollár odklad, pretože slovenské médiá majú iné priority.

Inteligentný a pružný politický stratég Milan Krajniak však už dnes musí premýšľať o tom, ako je možné zmierniť straty spôsobené budúcim otváraním trinástych komnát predsedu strany Sme rodina.


Najnovšie články

Hans Christian Vagovič a jeho mentálne blato

04.10.2021  I  12:05

Domáce komentáre

Naozaj je to únavné a v podstate aj nudné. No napriek tomu ešte stále vidím zmysel v poukazovaní na anamnézu mediálnej manipulácie každodenne sa rodiacu v mdlých mysliach neduživých novinárskych mozgov.

Peter Schutz zo SME je extrémista. Usvedčuje sa z toho sám

02.10.2021  I  11:45

Domáce komentáre

Nikdy som neveril Ľubošovi Blahovi, keď tvrdil, že komentátor SME Peter Schutz holduje nadmernej konzumácii krabicového vína. Po prečítaní novinárovho ostatného dielka začínam uvažovať nad tým, či predsa len podpredseda Smeru nemá pravdu. Nech je, ako chce, nechajme pána Schutza usvedčiť sa z opitosti nezdravými emóciami jeho vlastnými slovami.

Pokus o triezvy pohľad na umelý spor Žilinka verzus Lipšic

20.09.2021  I  11:35

Domáce komentáre

Podľa najnovšieho prieskumu dôveruje viac ľudí generálnemu ako špeciálnemu prokurátorovi. Niektorí sa tešia, iní škrípu zubami. A presne preto takéto prieskumy vznikajú. Ich cieľom je bičovať vášne. Skúsme sa však pozrieť na aktuálne problémy triezvou optikou.