clanok

Vláda Smeru s opozičnou SaS v roku 2020 je vylúčená len na prvý pohľad

11.10.2017  I  10:50

Domáce komentáre

Z prieskumu verejnej mienky uskutočneného pre portál Ďateľ.sk vyplýva, že budúci parlament môže byť ešte roztrieštenejší ako ten súčasný. Vyplýva z toho zásadná otázka, či v slovenskej politike bude pokračovať zákopová vojna medzi koalíciou a opozíciou alebo sa dočkáme spolupráce Smeru s SaS.

Agentúra Polis Slovakia uskutočnila v dňoch 19. – 25. septembra 2017 pre portál Ďateľ.sk telefonický prieskum na vzorke 1160 respondentov starších ako 18 rokov na území celej Slovenskej republiky. Respondenti v prieskume odpovedali na otázku: Ak by boli parlamentné voľby teraz, najbližší víkend, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?


Výsledky prieskumu uverejňujeme v dvoch prehľadných grafoch. Prieskumy agentúry Polis Slovakia sú realizované metodikou RDD pseudonáhodného výberu na linky všetkých mobilných operátorov aj operátorov pevných liniek. Penetrácia telefónmi v Slovenskej republike je viac ako 100 percent.

Roztrieštený parlament

Z prieskumu vyplýva niekoľko podstatných zistení. Okrem očividných faktov, že (i) Smer je s výraznou prevahou najsilnejšou stranou na slovenskej politickej scéne a (ii) SaS začína atakovať métu 20 percent, čím sa stáva lídrom opozície, treba vyzdvihnúť skutočnosť, že (iii) oproti súčasným siedmim subjektom by ich bolo v parlamente až osem, takže (iv) zákonodarný zbor by bol o niečo viac roztrieštenejší a zrejme by sa v ňom ešte vo väčšej miere prejavovali osobné, politické a ideologické antagonizmy.

KDH opäť v hre

Ďalším zaujímavým zistením je okolnosť, že do parlamentu by sa vrátilo KDH. Neznamená to, že Alojz Hlina môže otvárať šampanské. Ďateľ.sk už upozornil, že o kresťanských voličov v roku 2020 zvedú zápas KDH a OĽaNO. Vzhľadom na to, že Igor Matovič sa v uplynulých mesiacoch takmer vytratil z verejného života a na scéne sa objavil, až keď bola naňho podaná obžaloba vo veci ohovárania Roberta Fica, Alojz Hlina mal dostatok priestoru na to, aby na úkor svojho priameho konkurenta získal pre KDH väčší podiel na voličských preferenciách. K výkonom kresťanských demokratov pod taktovkou nového predsedu sa vrátime v samostatnom článku.

Zablokovaný parlament alebo koalícia Smer – SaS?

Prieskum ďalej naznačuje, že roztrieštenosť budúceho parlamentu môže zablokovať vytvorenie funkčnej vlády alebo prinúti spolupracovať niektoré strany súčasnej opozície so subjektami aktuálnej vlády. Čisto mechanické počty hovoria o tom, že strany súčasnej koalície by neboli schopné zostaviť vládu, pretože by mli dovedna len 65 mandátov. Opozícia vrátane strany Mariána Kotlebu by síce disponovala 85 mandátmi, avšak keby mali zostaviť vládu opozičné strany bez ĽS NS (dlhodobo s ňou odmietajú spolupracovať), mali by len 66 poslancov. Tak by sa mohol dostať parlament do politického patu. Do úvahy by teoreticky prichádzalo viacero riešení, medzi iným aj menšinová vláda, avšak v slovenskej politickej kultúre je táto alternatíva takmer nepredstaviteľná.

Pragmatickým riešením by bolo spojenie dvoch najsilnejších strán Smer a SaS. Tak by vznikol základ koalície s potenciálom 71 mandátov. Samozrejme, obaja partneri by museli znášať veľké politické náklady, prijímať ľudské, programové aj ideologické kompromisy a znášať nadávky zo všetkých možných strán. Politika je však umenie možného a exkluzívny prieskum agentúry Polis Slovakia pre Ďateľ.sk je toho príkladom.

Najnovšie články

Naozaj by sa rozpadol zahraničnopolitický konsenzus?

23.06.2023  I  14:50

Domáce komentáre

Ako býva zlým zvykom, aj v prípade zahraničnopolitického konsenzu na Slovensku sa mediálny obraz nezhoduje s popisovanou realitou.

Oslávte Prvý máj so službou Ďateľ-Big Picture

26.04.2022  I  10:20

Domáce komentáre

Nadišiel čas. Projekt Ďateľ – Big Picture bude od 1. mája 2022 platenou službou. Na publikovanie denných prehľadov a analýz geopolitického vývoja bude využívať platformu patreon.com.